Новини

 

Співпраця КНУ та RWI заради розвитку гуманітарного права

03.07.2024

КНУ імені Тараса Шевченка співпрацюватиме з Інститутом Рауля Валленберга (RWI) при Лундському університеті (Швеція), щоб сприяти глибшому розумінню прав людини та міжнародного гуманітарного права. Про це йшлося під час зустрічі ректора КНУ Володимира Бугрова та виконавчого директора RWI Пітера Лундберга, що відбулася 3 липня. 

 

Досвід, який проживає зараз Україна, переосмислюється зарубіжними фахівцями з різних галузей і провокує безліч запитань. Як змінюється політичний, правовий і культурний простір держави в умовах не баченої досі гібридної війни? Що лежить в основі виняткового національного спротиву українців? І найголовніше – на якому безпековому правовому фундаменті потрібно будувати новий світ, щоб кожна країна в майбутньому могла захиститися від проявів агресії?

Для українців же спроби осмислення війни означають перехід до очікуваного дискурсу миру. Ми дивимось у майбутнє і навіть зараз, поки війна ще триває, творимо образ європейської України. Тому настільки важливим є діалог міжнародних науково-освітніх спільнот щодо співпраці та взаємодії.

Таким був лейтмотив зустрічі команди КНУ імені Тараса Шевченка з представниками Інституту прав людини та гуманітарного права імені Рауля Валленберга (RWI).

Виконавчий директор RWI Пітер Лундберг розповів про діяльність Інституту Рауля Валленберга як незалежної наукової установи, заснованої у Лундському університеті у Швеції в 1984 році. Інститут поєднує міждисциплінарне дослідження прав людини з освітою та інформаційно-просвітницькою діяльністю. Його місія полягає у сприянні поширенню загальної поваги до прав людини та гуманітарного права.

Ректор КНУ Володимир Бугров своєю чергою ознайомив гостя з навчальними ресурсами й потужностями Шевченкового університету, особливостями навчання за умов повномасштабної війни, науковою діяльністю закладу, зокрема дослідженнями у галузі права.

В обговоренні також взяли участь директорка Європейського офісу RWI Зузана Заланова, проректорка з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) КНУ Ксенія Смирнова, заступник директора з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) Інституту права КНУ Євген Герасименко, заступник директора з науково-педагогічної роботи Інституту міжнародних відносин КНУ Віктор Константинов.

Сторони домовилися про розвиток співпраці та визначили її ключові вектори.

Віктор Константинов:

«Проблема гуманітарного права є сьогодні однією з головних у світі. А для держави в стані війни питання захисту прав людини стає абсолютно центральним. Тому знання і досвід таких країн, як, наприклад, Швеція – з її авторитетом у сфері захисту прав людини в період збройних конфліктів, – є необхідним доповненням до наших власних зусиль у тій специфічній ситуації, у якій ми перебуваємо.

Вочевидь європейці теж хочуть отримати новий досвід, і це абсолютно природно як для дослідників, так і для практиків. Сьогодні багато разів звучали слова «унікально», «небачено», «вперше». І це не фігура мовлення – це правда. Європейські науковці, громадські та політичні діячі приїжджають в Україну не лише для того, щоб висловити нам свою підтримку, але й тому, що ми можемо поділитися з ними досвідом, із яким вони ще не стикалися.

Наша співпраця з Інститутом Рауля Валленберга може перерости як у спільні дослідження, спрямовані саме на вивчення специфіки ситуації, так і в спільні освітні проєкти та програми, у які будуть трансформовані ці знання. І студенти Інституту міжнародних відносин зможуть вивчати, як вирішувати ключові проблеми захисту прав людини в майбутніх подібних конфліктах».

Євген Герасименко:

«Я б виділив три аспекти співпраці Інституту права з Інститутом Рауля Валленберга. Перший, безумовно, – це аналітична робота над імплементацією нормативно-правових актів ЄС у національне законодавство України в контексті нашої євроінтеграції, консультування уряду України на цьому шляху.

Другий: підготовка студентів – майбутніх українських посадовців і юристів – до нових реалій, які виникнуть після того, як Україна стане членом Євроспілки.

І третій: співпраця щодо фіксації військових та інших злочинів з боку держави-агресорки, які підсудні Міжнародному кримінальному трибуналу, підготовка різноманітних освітніх ініціатив і заходів тощо. У таких сегментних напрямах діяльності ми можемо отримати від шведських партнерів аналітичну та практичну допомогу. У нас уже є успішний приклад співпраці: лекції фахівців Інституту Рауля Валленберга мали шалений успіх у студентів Інституту права. Сподіваюся, наше співробітництво продовжуватиметься на такому самому гідному рівні».

 

Центр комунікацій

Information and Computer Centre of University

© All rights reserved 1995-2025