Університет – міжнародний майданчик для дискусій щодо якості освіти

25.10.2021

Дискусію щодо якості освіти за участю провідних українських і міжнародних інституцій, фахівців та експертів зініціювали й провели в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Захід відбувся в головному навчальному корпусі Університету 21–22 жовтня 2021 року. Організаторами Міжнародної науково-практичної конференції «Розбудова внутрішніх систем забезпечення якості у ЗВО України» виступили працівники Відділу забезпечення якості освіти КНУ під керівництвом Дарії Щеглюк. Подію було приурочено 10-ій річниці від затвердження Вченою радою Університету Програми заходів із забезпечення якості освіти в ЗВО.

Інтереси КНУ імені Тараса Шевченка упродовж події представляли ректор Володимир Бугров і проректор з науково-педагогічної роботи Андрій Гожик. Запрошеними доповідачами стали такі, зокрема, експерти:

• Олег Шаров – гендиректор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН України;
  • Василь Кремень – президент Національної академії педагогічних наук України;
  • Сергій Квіт – голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти;
  • Людмила Акімова – заступниця голови Національного агентства кваліфікацій;
  • Жанетта Таланова – координаторка команди Національних експертів із реформування вищої освіти в межах програми ЄС Еразмус+;
  • Тарас Фініков – координатор польсько-українського проєкту «Інноваційний університет і лідерство»;
  • Франк Вегінґер – представник Єврокомісії з освіти і підготовки;
  • Еліо Усаі – співробітник Університету Кальярі (Італійська Республіка).

Ректор Володимир Бугров зосередився у виступі на досягненнях КНУ імені Тараса Шевченка щодо надання якісних освітніх послуг за 2011–2021 роки: «Комплексний розгляд питань забезпечення якості освіти – є пріоритетним для всієї університетської спільноти. Над покращенням освітніх процесів працювала численна команда фахівців, робота яких заслуговує на щиру вдячність. Тож питання якості освіти виступають єдиною ціллю для всіх представників КНУ імені Тараса Шевченка». Ректор окреслив найважливіші аспекти поліпшення освітніх послуг, зокрема, ішлося про питання студентоорієнтованості, вдосконалення методичного забезпечення, посилення практичної підготовки й забезпечення актуальної післядипломної освіти. Ректор наголосив, що важливими етапами розбудови якості освіти виступають такі складники, як: акредитація освітніх програм; розробка паспортів спеціалізацій; створення положень про гарантів освітніх програм, про підвищення кваліфікації всіх співробітників Університету, а також про Ради працедавців; удосконалення методів викладання й оцінювання; формування стратегії КНУ щодо контингенту студентів; щорічний якісний аналіз результатів ЗНО в Україні й подібне.

Проректор з науково-педагогічної роботи Андрій Гожик виступив із доповіддю про недоліки в процесі забезпечення якості освіти (ішлося про недосконалість формування експертних груп і брак часу для їхньої роботи, про недовіру до внутрішнього й зовнішнього моніторингу оцінювання, а також про потребу вдосконалення предметної шкали оцінювання якості освіти). Проректор наголосив на важливості процедури акредитації, яка дозволяє всім учасникам освітнього процесу «довіряти одне одному», а для самого ЗВО, за словами проректора, – «це можливість представити свої освітні напрацювання у форматі, зрозумілому закордонним партнерам».

Високі результати Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо вдосконалення освітнього процесу відзначив президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень: «Університет став прикладом для інших ЗВО, завдяки оптимальному врахуванню європейських векторів освіти й міжнародній підтримці державних структур вам вдалося якнайкраще розбудувати систему української вищої освіти!».

Упродовж насичених подіями днів учасники заходу, який відбувався в змішаному форматі, мали нагоду прослухати ще й такі виступи:

• Сергій Квіт розкривав важливі аспекти акредитації освітніх програм;
  • Людмила Акімова аналізувала якість професійних стандартів в Україні;
  • Олег Шаров доповідав про баланс лідерства й відповідальності університетського менеджменту в розвитку культури якості ЗВО;
  • Жанетта Таланова розглядала позитивність впливу програми ЄС Erasmus+ на розвиток системи забезпечення якості вищої освіти в Україні.

Конференція створила сприятливі умови для обміну досвідом між українськими й зарубіжними ЗВО, а також забезпечила фахову взаємодію між експертами НАЗЯВО, представниками Міносвіти й іншими навчальними та освітніми закладами.

Науково-педагогічний колектив КНУ імені Тараса Шевченка переконаний, що подібні багатосторонні обговорення сприяють консолідації зусиль низки інституцій для подальшого вдосконалення системи якості освіти в Україні.

Ознайомитися з відео за результатами конференції можна за покликанням.