Новини

 

В Університеті захищено першу докторську дисертацію за новими вимогами

26.06.2023

Перший в Університеті захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук за вимогами «Порядку присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2021 р. № 1197 відбувся 20 червня 2023 року на фізичному факультеті, у спеціалізованій вченій раді Д 26.001.08.

 

Дисертант – випускник кафедри молекулярної фізики фізичного факультету та аспірантури Університету Сергій Перепелиця – у 2008 році захистив в Alma Mater кандидатську дисертацію і дотепер не втратив з нею наукових зв’язків. Дисертація  Сергія Перепелиці «Структура та динаміка впорядкування протийонів навколо подвійної спіралі ДНК» на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальностями 01.04.02 «Теоретична фізика» та 03.00.02 «Біофізика (фізико-математичні науки)» була виконана в Інституті теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова Національної Академії наук України, а її захист відбувся у спеціалізованій вченій раді КНУ імені Тараса Шевченка.

Головував на засіданні спеціалізованої вченої ради, до складу якої входять 18 докторів наук, доктор фізико-математичних наук, професор, академік Національної академії наук України Леонід Булавін. З них 12 – доктори наук з фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, професор Харківського університету ім. В.Н. Каразіна, а також представники Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова, Інституту ядерних досліджень, Інституту хімії високомолекулярних сполук, Інституту біоколоїдної хімії імені Ф.Д. Овчаренко Національної академії наук України.

Захист дисертації С. М. Перепелиці відбувся за участі Президента Національної Академії наук України, академіка А. Г. Загороднього.

Однією з особливостей захисту докторської дисертації за новими вимогами є пряма трансляція засідання спеціалізованої вченої в режимі реального часу на офіційному YouTube-каналі установи, де відбувається захист. І тут значну організаційну допомогу в підготовці та проведенні засідання у досі незвичному форматі надав Науково-консультаційний центр і особисто директор НКЦ, вчений секретар НДЧ Наталія Караульна.

Завдяки належній організації засідання спеціалізованої вченої ради відбулося в режимі прямої трансляції на офіційному YouTube-каналі Науково-консультаційного центру Університету за 100%-кворуму: 10 членів спецради були присутні онлайн і 8 –  офлайн.

Захист привернув неабияку увагу наукової спільноти, про що свідчать 376 переглядів під час прямої трансляції засідання докторської ради.

Вагомість наукового доробку дисертанта засвідчили виступи опонентів, в числі яких були провідні вітчизняні науковці – член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Мирослав Федорович Головко, Інститут фізики конденсованих систем НАН України (м. Львів), головний науковий співробітник відділ теорії м’якої речовини; доктор фізико-математичних наук; професор Ганна Вікторівна Шестопалова, Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України (м. Харків), завідувач відділу біологічної фізики; член-кореспондент НАПН України, доктор фізико-математичних наук, професор Олександр Васильович Чалий, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця (м. Київ), завідувач кафедри медичної і біологічної фізики та інформатики.

Докторська дисертація С. М. Перепелиці  викликала зацікавленість широкого загалу науковців, адже дисертантом запропоновано концепцію динамічної іон-фосфатної ґратки ДНК, в рамках якої протийони металів і молекулярні іони навколо подвійної спіралі розглядаються не як заряджений континуум, а як впорядкована система зарядів. В рамках запропонованої концепції, зокрема, було визначено специфічні коливання протийонів в низькочастотних спектрах комбінаційного розсіяння світла ДНК, а також пояснено молекулярний механізм специфічної взаємодії молекул природних поліамінів з ДНК.

Окрім того, в процесі обговорення дисертаційної роботи стало очевидним перспективи майбутніх досліджень в даному напрямі, які будуть стосуватися вивчення динаміки протийонів ДНК під дією змінного електричного поля, моделювання металізованої ДНК, розгляду взаємодії сильно заряджених іонів металів з ДНК, ролі конформаційних ступенів вільності молекул поліамінів у взаємодії з ДНК тощо. Перераховані напрями досліджень є важливими не лише для вирішення фундаментальних біофізичних проблем, але для розвитку актуальних нанобіотехнологій на основі ДНК.

Світовий рівень представлених у роботі фундаментальних досліджень підтверджується й тим, що під час виконання дисертаційного дослідження було налагоджено зв’язки з іноземними науковими центрами, зокрема: з Університетом Павла Йозефа Шафарика (м. Кошице, Словаччина) з професором Йозефом Улічним; з Університетом Кальярі (Сардинія, Італія) співробітництво з групою проф. Франчески Моччі; з Міжнародним центром теоретичної фізики імені Абдуса Салама (Трієст, Італія), професор Алі Хассаналі; зі Стокгольмським Університетом (Стокгольм, Швеція) з професором Аатто Лааксоненом; з Інститутом макромолекулярної хімії імені Петру Поні (Яси, Румунія); співробітництво з доктором Тудором Васіліу.

У обговоренні дисертаційної роботи офлайн та онлайн взяли участь майже всі члени спецради, науковці Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова, Інституту фізики низьких температур (м. Харків) та ін. Президент Національної академії наук України, академік Загородній А.Г. відзначив тісний зв’язок НАН України з КНУ імені Тараса Шевченка, яскравим прикладом якого є науковий шлях дисертанта – від студента та аспіранта фізичного факультету Університету – до співробітника Інституту теоретичної фізики НАН України.

Шляхом таємного голосування, членами спеціалізованої вченої ради Д 26.001.08 прийнято (одноголосно) рішення про присудження Сергію Перепелиці наукового ступеня доктора фізико-математичних наук.

Університет вітає свого талановитого випускника – Сергія Перепелицю з присудженням йому наукового ступеня доктора фізико-математичних наук і бажає подальших успіхів!

 

За матеріалами засідання спецради Д 26.001.08

(надав академік НАН України Леонід Булавін)

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025