Віват, Фізмат: Українському фізико-математичному ліцеєві КНУ – 60!

06.11.2023

Український фізико-математичний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка відзначив своє 60-річчя 4 листопада 2023 року.

Історія створення УФМЛ починається з другої половини XX століття  періоду бурхливого розвитку природничих наук. Саме тоді, коли поширилась ідея готувати найталановитішу молодь ще зі шкільної лави. Так у 1963 році була заснована Київська спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю при Київському університеті (КСШІФМП), більш відома широкому загалу як «Лісова школа», або «Фізмат у Феофанії». З 2012 року ліцей є структурним підрозділом Шевченкового університету.

Вітаючи колектив ліцею зі славетним ювілеєм, ректор КНУ Володимир Бугров подякував «кожному й кожній за роботу на благо Університету й України! Тримаємо стрій і працюємо на велику Перемогу!»

Урочистості з нагоди 60-річчя у суботу, 4 листопада, зібрали широке коло однодумців – ліцеїстів різних років. Від самого ранку УФМЛ був наповнений атмосферою свята – теплі й такі довгоочікувані зустрічі випускників, вчителів, вихователів, море спогадів, обіймів і рукостискань. Затяжна повітряна тривога не зіпсувала настрою, усі продовжили спілкування у затишних укриттях Ліцею.

Урочистість розпочалася зі слів привітань. Перший проректор КНУ Володимир Ільченко підкреслив особливість місії, яку покладено на ліцей, адже «від освіченості школярів залежить успіх держави; від того, якими ви станете, залежатиме успіх країни (…) Перед вами – великі завдання, Університет підтримуватиме вас усіма силами!». Володимир Васильович побажав «менше тривог, швидких відбоїв, і найшвидшої Перемоги».

Перший проректор вручив колективу Українського фізико-математичного ліцею Грамоту Верховної ради України «За заслуги перед українським народом».

Також працівники УФМЛ були відзначені Подяками Університету; Подяками ректора; Грамотами Університету.

Далі вітальні слова виголошували:

• Дмитро Чомко, в.о.голови профспілкової організації КНУ;
  • Людмила Латишенко, директорка ліцею;
  • Микола Якимчук, випускник фізмат-школи (школи-інтернату) 1971 року, член кореспондент Національної академії наук України, директор Центру менеджменту і маркетингу в галузі наук про Землю Інституту геологічних наук НАН України;
  • Катерина Давидова, випускниця ліцею 1987 року;
  • Віктор Топоров, колишній учитель фізики, який 28 років присвятив фізмату, а зараз проживає в США;
  • Олексій Лобода, який пройшов шлях від учня ліцею і до директора у 1998-2007 роках;
  • Сергій Баранець, випускник, режисер «Театру без декорацій».

Дивовижним видався вечір: разом раділи, сміялися, згадували й сумували. Разом вшановували пам’ять тих, кого не повернути, але які назавжди в серці. Директорка Людмила Латишенко розповіла про меморіальні дошки випускникам, яких забрала війна: волонтерці, вчительці Юлії Здановській і воїну, командиру взводу Олександрові Гошилику. Хвилиною мовчання пом’янули усіх загиблих.

Урочистість супроводжувалася виступами творчих колективів: Народної хорової капели «Дніпро», гуртів «Олексійовичі», «Джазз-степ-танц-клас», «Театр без декорацій», «Повита», танцювального колективу «Concord».

УФМЛ: «Ліцею сьогодні 60! Багато це чи мало? Чимало… За ці роки ліцей згуртував навколо наукову еліту держави, утворивши на своїх теренах маленьку Україну, бо сюди з’їхалися діти з усіх регіонів нашої неньки. Пишаймося бути частиною великою фізматівської родини, членом якої є кожен із нас. Дякуймо за неоціненний досвід та життєві настанови, за знання та вміння, за перші несміливі кроки та перші перемоги. Єднаймося та втілюймо мрії сьогоднішніх фізматівців та зміцнюймо стіни нашої альма-матер ще на довгі роки».

Отож, Успіхів тобі, УФМЛ КНУ, наснаги й постійного розвитку. Розумних, талановитих і вдячних учнів. Нових досягнень і перемог. Залишайся таким же юним, зухвалим, амбіційним та успішним!

Довідково:

Український фізико-математичний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка – це сучасний спеціалізований середній навчальний заклад, що здійснює відбір та якісну підготовку учнів, які виявили здібності до природничих наук. Входить до п’ятірки кращих загальноосвітніх закладів України. Учні ліцею – учасники збірних команд України на міжнародних олімпіадах з математики, фізики, інформатики та хімії. Випускники УФМЛ вступають до закладів вищої освіти України та світу, понад 80% з них стають студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

За історію існування ліцей закінчили понад 6 тисяч випускників, третина з яких присвятила своє життя науці. УФМЛ гордий своїми випускниками, які, досягаючи високих вершин у різних галузях науки і техніки, зміцнювали також авторитет фізико-математичного ліцею. Серед вихованців нашого навчального закладу  академіки та члени-кореспонденти національної академії наук України, професори відомих закордонних університетів, майже півсотні докторів наук, понад 600 кандидатів наук. Тільки в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на природничих факультетах працює понад 80 вихованців ліцею, серед них – доктори наук, професори, кандидати наук.

Відео: Ельдар Якушин