Новини

 

Музею історії Університету – 45!

21.11.2023

21 листопада 2023 року минає 45 років від дня відкриття експозиції Музею історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Експозиція знаходиться в Головному корпусі Університету, збудованому за проєктом видатного архітектора Вікентія Беретті у 1842 році, у приміщенні колишньої католицької церкви, яка діяла в Університеті в XIX ст. Згодом це приміщення використовували різні структурні підрозділи: свого часу тут був Зоотомічний кабінет, навчальна аудиторія, велика радіофізична лабораторія. У 1978 році тут розгорнув свою експозицію Музей історії Університету. Відкриттю експозиції передував копіткий процес збору матеріалів та комплектації наукових фондів Музею, який тривав 12 років.

Пройшовши шлях від невеликої виставки, заснованої у 1966 році, до значного структурного підрозділу Університету, Музей став складовим елементом системи науково-освітньої діяльності Університету.

Остання суттєва реконструкція експозиції Музею проводилася у 2004 році. Проєкт нової експозиції був розроблений членом Спілки дизайнерів України Віктором Труханським та втілений ним у життя спільно з художниками Віктором Красовським і Анатолієм Мусієнком, комп’ютерний дизайн виконаний Антоном Чекурдою, організаційні та технічні питання вирішувались керівником ТОВ «Аркуш Плюс» Ігорем Чупатом.

У різний час в Музеї плідно працювали люди, які забезпечували всебічну діяльність Музею. Слід згадати керівників Музею – Софію Пінчукову, Анатолія Іваненка, Оксану Коханову, Валентину Пришву, Віктора Короткого, Віктора Пилипенка, Петра Котлярова, Івана Патриляка. Кожен з них зробив особистий вагомий внесок у розвиток і діяльність Музею.

Спільними зусиллями Музею та Науково-дослідної частини Університету у 2015 році була створена віртуальна експозиція, яка надає можливість відвідувачам знайомитися з експозицією в режимі онлайн.

Сучасна експозиція Музею поділена на тематичні розділи, які висвітлюють історію заснування, становлення та розвитку Київського університету від 1834 року до сьогодення. Нині в експозиції відкритий новий розділ – «Герої не вмирають», створений за матеріалами однойменного віртуального меморіалу, започаткований співробітниками Центру комунікацій. Ним Університет вшановує пам’ять тих шевченківців – студентів, викладачів, співробітників, випускників, які ціною свого життя виборювали свободу України.

Традиційно з експозицією Музею історії Університету на початку навчального року знайомляться наші першокурсники, для яких проводяться оглядові екскурсії та тематичні лекції. Всі інші охочі долучитися до історії нашої рідної Alma Mater можуть оглянути експозицію Музею під час проведення загальноуніверситетських днів відкритих дверей КНУ ЕХРО, які двічі на рік проводить Університет.

 

Людмила КРУГЛОВА, директорка Музею історії КНУ

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2023