Новини

 

«Лідери трансформації університетів задля відновлення України»: МВА для керівників вищої освіти

27.11.2023

Команда КНУ імені Тараса Шевченка спільно з представниками ще 5 провідних українських університетів бере участь у пілотному циклі програми «Лідери трансформації університетів задля відновлення України», яка покликана сформувати нове прогресивне покоління керівництва закладів вищої освіти й посилити конкурентоспроможність українських університетів.

Програма створена за ініціативи Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Британською Радою в Україні. Навчання забезпечують як британські партнери (Університет Кардіффа), так і найкращі українські експерти, інтелектуали та бізнес-тренери. Це має започаткувати новий рівень підтримки лідерів українських закладів вищої освіти.

Наразі команди пройшли 2 з 4 запланованих навчальних модулів.

Перший був присвячений питанням нової ролі університетів у повоєнний час; викликам та тенденціям у вищій освіті; соціальній ролі університетів; впливу ЗВО на розвиток регіону та громади.

Про зміну ролі університетів у суспільстві говорили професори Кардіффського університету Кевін Морган та Пітер Медден.

Про розвиток людського капіталу як ключовий фактор ефективного управління ЗВО розповіла Ольга Будник, Радник–уповноважена Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.

А про поточні виклики та майбутнє українських університетів, говорив Михайло Винницький, заступник Міністра освіти і науки України.

«Система вищої освіти має ставати саме системою – сукупністю взаємопов’язаних елементів, які взаємодіють між собою, більш орієнтованою на зв’язки між рівними елементами, адже так вона стане ефективнішою. А якщо зауважити, що університет має бути ціннісною спільнотою, середовищем для життя, а не просто місцем механічного отримання знань, то стає зрозуміло, наскільки такі горизонтальні зв’язки є важливими», – зауважив Михайло Винницький.

Про громадську місію університетів йшлося під час третього дня навчання за першим модулем. На прикладі університету та бізнес-школи Кардіфф британські експерти ділилися власним досвідом своєї прогромадської діяльності. Професор Кріс Тейлор розповів про дослідницький парк соціальних наук (SPARK), що займається розв'язанням суспільних проблем шляхом спільної дослідницької діяльності. З програмами Університету Кардіфф, покликаними допомагати громаді, знайомили викладачі і співробітники університету Агустин Валера Медіна, Сара Летбрідж, Бен Ллойд, Дебора Ханн, Мхайрі Маквікар, Кріс Норт та Сара Херлоу.

Із нагальними стратегічними викликами, що постають перед університетськими спільнотами ознайомив Євген Глібовицький, засновник Аналітичного центру «pro.mova».

Крім того, команди мали змогу в інтерактивній формі визначити ключові ролі університету, його унікальність, інституційну ідентичність та відобразити їх в університетському профілі.

Під час другого модулю «Управління змінами. Стратегування в умовах невизначеності», що тривав з 22 по 25 листопада в Івано-Франківську, команди університетів розглянули базові моделі та інструменти стратегування в реальних умовах, говорили про злиття та альянси у вищій освіті, про конструктивне вирішення конфліктів у команді та публічні комунікації в часи кризи.

Учасники мали унікальну можливість вивчити успішні стратегічні рішення у сфері вищої освіти та з перших уст дізнатися про кращі практики Університету Кардіфф. Зокрема, про теоретичні засади стратегування говорив професор Роберт Морган. Із Загальною стратегією Університету Кардіфф та Стратегією професійних послуг знайомили Роджер Адамс, керівник відділу планування та політики, та Клер Сандерс, керівниця операційного офісу. Прикладом підтримки ключових стратегічних освітніх і студентських пріоритетів стала діяльність Академії навчання та викладання, про яку розповіла її директорка Хелен Спиттл.

День, присвячений стратегуванню, завершився тренінгом «Базові моделі та інструменти для стратегування в реальних умовах» від Олександри Бакланової, радниці зі стратегії та управління змінами, керуючої партнерки компанії pro.mova. Команди в інтерактивній взаємодії шукали ту «нитку», яка допоможе розв’язати ситуативний клубок, якщо немає готової теорії або моделі.

Про зміни у вищій освіті Вельсу, зокрема про урядові ініціативи злиття, а також роль в цьому Фінансової ради з вищої освіти Вельсу як регуляторного органу та органу фінансування говорили Сара Херлоу, професорка Кардіффської бізнес-школи, професор Ендрюс Лейтон, колишній міністр освіти уряду Вельсу та Роб Хамфріс, голова Ради з фінансування вищої освіти Вельсу (HEFCW).

Чи можуть зміни викликати кризові ситуації й чи є рецепти їх подолання розповіла Тетяна Кириленко, директорка Spinus Agency. У фокусі уваги були: антикризові меседжі, робота з проблемними запитаннями, використання доцільних каналів комунікації у різних складних ситуаціях. А під час навчального пресбрифінгу учасники змогли відпрацювати всі практичні поради тренерки та відчути себе у ролі обох конфліктуючих сторін.

Родзинкою обох модулів стали зустрічі з ректорами місцевих університетів – Львівського національного імені Івана Франка – Володимиром Мельником та Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – Ігорем Цепендою. Керівники обох університетів познайомили зі стратегією розвитку освітньої діяльності своїх закладів, говорили про керівництво університетом в часи пандемії та війни. Ділилися особливостями стратегії розвитку ЗВО, а також про їхню роль у розвитку міста, регіону та країни.

Під час проєкту відбувається не лише навчання керівництва українських закладів вищої освіти, але й створюється справжнє ком'юніті однодумців.

Пілотний цикл  програми «Лідери трансформації університетів задля відновлення України» триває з жовтня 2023 року до лютого 2024-го. Участь у ньому беруть шість провідних університетів України: Запорізький національний університет, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Маріупольський державний університет, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Національний університет «Львівська політехніка», Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.

 

Фото Британської Ради в Україні та учасників Програми

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025