Книга пам'яті Університету: Наталія Костенко

28.02.2024

Пішла з життя українська літературознавиця, віршознавиця, докторка філологічних наук, випускниця та легендарна професорка Навчально-наукового інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Наталія Василівна КОСТЕНКО.

Наталія Василівна закінчила Шевченків університету у 1963 році, а з 1969 почала тут викладацьку роботу на кафедрі теорії літератури, компаративістики та літературної творчості (нині – кафедра історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості ННІ філології КНУ).

Понад 20 років очолювала університетську літературну студію імені Максима Рильського. Керівниця віршознавчого семінару Інституту філології КНУ, ініціаторка видання збірника «Віршознавчі студії» та проведення першої всеукраїнської віршознавчої конференції «Українське віршознавство ХХ – початку ХХІ століть. Здобутки і перспективи розвитку» (Київ, 21 вересня 2009 року).

Наталія Костенко жила віршознавством. Вона – авторка посібника «Українське віршування ХХ століття» численних наукових статей з питань метрики, ритміки, римування та інших аспектів теорії вірша. Власне віршознавчий розгляд поетичної творчості представлений і в її монографіях про поетику Миколи Бажана, Максима Рильського, Павла Тичини. Студії Н. Костенко над поетикою Шевченка почалися з видання укладеного нею «Метричного довідника до віршів Тараса Шевченка». Згодом опубліковано розвідки про ритміку, риму та строфіку поезії Шевченка. Статті про окремі твори поета увійшли до Шевченківської енциклопедії.

Наталія Василівна – відома дослідниця творчості М. Бажана. Найвагомішим внеском професорки Костенко в бажаніану стала книга «Микола Бажан. Життя. Творчість. Особливості віршостилістики».

Наталія Костенко – серед найкращих дослідниць творчості поетів ХХ століття, адже згадані вище праці стали хрестоматійними.

Покоління філологів КНУ й не лише навчалися за її розробками, рівень яких серед найвищих у літературознавстві.

Світла пам’ять про Наталію Василівну, визначну науковицю та викладачку, назавжди збережеться в серцях її рідних і близьких, колег і учнів – усіх, хто її знав.

Прощання з Наталею Костенко відбудеться 1 березня 2024 року. Деталі уточнюються.

Колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка висловлює щирі співчуття близьким Наталії Василівни.