Новини

 

«Скляний будинок» Ботсаду як символ рівноваги: мистецький проєкт

18.03.2024

Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна КНУ імені Тараса Шевченка став співорганізатором виставки «Життя в скляному будинку», що відкрилася у Національному заповіднику «Софія Київська». Проєкт присвячений розвитку та функціонуванню оранжерейних установ України. Важливо, що виставка припала на час, коли Ботсаду виповнюється 185 років від дня заснування, а Університет святкує своє 190-річчя.

 

Ботанічний сад представлений у проєкті в історичних фотографіях, у друкованих матеріалах та кресленнях оранжерейного комплексу, виконаних у 1840-х роках. У Музеї історії Ботсаду зберігаються чимало архівних документів ХІХ-ХХ століття. У процесі реалізації проєкту було відібрано найцінніші документи, малюнки, фотографії, газетні статті, путівники-довідники тощо.

Відвідувачі виставки зможуть дізнатися, що головна оранжерея була побудована у 1846-1847 роках за кресленнями архітектора Вікентія Беретті, який спроєктував і Червоний корпус Університету. Обидві споруди схожі за формою. І хоча центральні оранжереї перебудовувалися кілька разів, архітектурну ідею Беретті вдалося зберегти.

Вік багатьох рослин, що знаходяться під дахом оранжереї, налічує 150–200 років. Вони мають не тільки ботанічну, а й історичну цінність, адже перетерпіли кілька революцій, воєн і нині знову переживають воєнні дії. Змінювалися покоління працівників, які, незалежно від обставин, дбайливо доглядали за колекцією. Але й зараз, через десятиліття, ці рослини можна побачити в Університетському ботсаду. 

В основі експозиції виставки «Життя в скляному будинку» – картини, написані сучасною українською художницею Оксаною Свіжак протягом останніх двох років. Концепція мистецького проєкту полягає в ідеї крихкості нашого життя, враженого трагедією війни. Виставка створює атмосферу суперечливих емоцій: від відчуття захищеності та комфорту в «скляному будинку» до усвідомлення непевності в часи потрясінь. Водночас це можна трактувати як передачу людських цінностей від одного покоління до іншого, збереження сенсу життя.

На церемонії відкриття виставки з вітальним словом виступила директорка Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна, д.б.н. Марина Гайдаржи. Присутнім подарували мініатюрні рослини від Ботанічного саду, провівши паралелі між алегоричним Садом нашого життя та реальними садами й оранжереями.

 

За матеріалами Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025