Новини

 

Лекція енергетичного експерта Алана Райлі у форматі KNUDiplomacyTalks

04.12.2024

Старший радник Глобального енергетичного центру Атлантичної ради, професор права Алан Райлі прочитав для студентів КНУ лекцію «"Газпром" проти енергетичної безпеки ЄС».

Умови, за яких 3 грудня в Червоному корпусі відбувалася лекція, якнайкраще ілюстрували її проблематику: через планові вимкнення світла частина зустрічі тривала в буквальних сутінках у центрі Європи.

Незважаючи на темряву, холоднечу та розпал сесії, студенти готові були дослухатися до думок і припущень відомого експерта. Здавалося, що й сам лектор насолоджувався невимушеною атмосферою спілкування з юними українськими інтелектуалами. 

Професор Алан Райлі окреслив період, за який російська газовидобувна і газорозподільна монополія «Газпром» стала зброєю у руках кремля.

Готовність «Газпрому» маніпулювати європейським газовим ринком, використовуючи енергоносії з метою вплинути на Євросоюз і зробити європейців уразливими (високі ціни на природний газ, низький рівень запасів у європейських хабах тощо), викреслюють цю компанію зі списку надійних комерційних постачальників.

На жаль, ЄС не зробив жодних кроків для зниження своєї залежності від російського газу. Хоча серія «газових воєн» між рф та Україною, за допомогою яких кремль намагався змусити українців поступитися спочатку активами, потім зброєю і, зрештою, державним суверенітетом, – мала б сформувати ставлення до «Газпрому» як до учасника агресивної політики росії. Однак Європа не зрозуміла справжніх цілей «Газпрому» напередодні війни і, поки не почалося широкомасштабне вторгнення, дозволяла на себе впливати.

Наразі зрозуміло, що цей вплив не завадив Євросоюзу підтримати Україну. Проте операція «Газпрому» досі «зв’язує руки» політикам у деяких країнах-членах ЄС, насамперед у Німеччині, зауважує Алан Райлі. 

За словами експерта, після війни Європа мусить розробити програму енергетичної безпеки. Цілком імовірно, що вона міститиме такі напрями, як ширше використання неросійських джерел газу, зокрема зрідженого газу, запровадження економічних механізмів стримування щодо «Газпрому» та інших російських енергетичних компаній, ліквідацію російських активів (сховищ, газопроводів тощо), а також масштабне розгортання відновлюваних джерел енергії. 

Але поки газ ще певний час залишатиметься ключовою енергетичною складовою, повоєнна, відновлена та реконструйована Україна, з її величезними газовими сховищами, має всі шанси стати важливим гравцем на європейському енергетичному ринку, прогнозує Алан Райлі.

Лекція «"Газпром" проти енергетичної безпеки ЄС» відбулася у форматі KNUDiplomacyTalks. Після виступу професора студенти могли поставити запитання і перейти до дискусії.

Зустріч модерувала проректорка з міжнародних зв’язків КНУ Ксенія Смирнова. 

Англійський політичний мислитель і міжнародний есперт з питань енергетики та конкуренції Алан Райлі є професором College of Europe in Natolin, членом дорадчого комітету Енергетичного Співтовариства, старшим радником Atlantic Council, колумністом Wall Street Journal, New York Times і Financial Times, практикуючим юристом та великим другом України.

 

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025