Новини

 

Конференція пам’яті засновника вітчизняної школи маяністики Юрія Кнорозова

17.12.2024

III Міжнародна конференція пам’яті Юрія Кнорозова «Україна – Латинська Америка: Публічна дипломатія на шляху до взаєморозуміння» відбулася у КНУ 13-14 грудня. Захід об’єднав понад 80 учасників із 10 країн світу.

 

Організаторами конференції «Україна – Латинська Америка: Публічна дипломатія на шляху до взаєморозуміння» виступили Історичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка, Рада зовнішньої політики «Українська призма», Ініціативна група «Вітер змін», Посольство України в Республіці Перу.

Традиція проведення щорічної конференції започаткована у 2022 році, коли відзначалося 100-річчя від дня народження видатного українського вченого Юрія Кнорозова та 30-річчя українсько-латиноамериканських відносин. Подія спрямована на протидію російським інформаційним впливам, які намагаються привласнити спадщину талановитого вченого з Харкова, знаного в усьому світі дешифрувальника писемності мая.

Цьогоріч у відкритті конференції взяли участь Посол Мексики в Україні Ауденсіо Контрерас Гонсалес, виконавчий директор Ради зовнішньої політики «Українська призма» Геннадій Максак, народний депутат України Іван Шинкаренко, ректор КНУ Володимир Бугров, проректорка з міжнародного співробітництва Ксенія Смирнова, науковці й співробітники Університету.

Програма конференції містила панельну дискусію «Роль публічної дипломатії у сприянні глобальному співробітництву», яку модерував український політолог, доктор історичних наук, професор Олексій Гарань. Спікери, серед яких були вітчизняні й міжнародні експерти, обговорили культурний обмін, освітні ініціативи, наукову співпрацю і протидію дезінформації як ключові інструменти зміцнення відносин між Україною та Латинською Америкою.

Також у межах конференції відбувся круглий стіл, присвячений моделям публічної дипломатії української діаспори в Латинській Америці. Лідери діаспори представили успішні приклади збереження української ідентичності, реалізації культурних ініціатив та освітніх проєктів, які сприяють розвитку відносин України з регіоном.

Загалом робота учасників конференції тривала у чотирьох академічних секціях:

  • «Відносини України з державами Латинської Америки та Карибського басейну» (модераторка Наталія Шевченко);
  • «Історико-культурна спадщина та цивілізаційний потенціал Латинської Америки» (модераторка Софія Чернишова);
  • «Актуальні проблеми історії Латинської Америки XVI – початку ХХІ ст.» (модератор Едуард Кузьменко);
  • «Історія та сучасність української діаспори в Латинській Америці» (модератор Іван Фечко).

Від Шевченкового університету до організації конференції долучилися кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн (разом із центром латиноамериканських та іберійських студій «Casa Iberoamericana» на базі кафедри), кафедра історії стародавнього світу та середніх віків, кафедра історії світового українства Історичного факультету.

Довідково:

Юрій Кнорозов (1922–1999) – уродженець міста Південного поблизу Харкова. Він склав каталог ієрогліфів мая і зміг встановити фонетичне читання деяких із них, що стало науковою та культурною сенсацією у світі. Метод Юрія Кнорозова дозволив дослідникам із різних країн розшифрувати більшу частину відомих текстів мая. Укладений вченим каталог опублікований 1999 р. в Мексиці у трьох томах. Отримав Велику золоту медаль від президента Гватемали. Нагороджений орденом Ацтекського орла, який вручається урядом Мексики іноземним громадянам за виняткові заслуги. У 2018 році у Мериді (Мексика) відкрито пам’ятник дешифрувальнику писемності мая, харків’янину Юрію Кнорозову.

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2024