Новини

 

КНУ активізує співпрацю з академічною спільнотою Туреччини

12.02.2025

У межах візиту ректора КНУ імені Тараса Шевченка Володимира Бугрова до Турецької Республіки відбулися зустрічі з очільниками та представниками академічних спільнот низки турецьких закладів вищої освіти. Зустрічі мали на меті поновлення чинних договорів із університетами – партнерами КНУ та налагодження нових контактів. Так, Протокол про співпрацю вперше підписано з Університетом Хаджи Байрам Велі.

Нагадаємо, що 9–13 лютого 2025 року, на запрошення турецької сторони, делегація КНУ в складі ректора Володимира Бугрова та проректорки з міжнародного співробітництва Ксенії Смирнової перебуває з робочим візитом у Туреччині.

 

Результатом численних заходів програми візиту стало досягнення домовленостей про довгострокове співробітництво між КНУ імені Тараса Шевченка та провідними турецькими ЗВО.

У Шевченкового університету з’явився новий партнер: під час візиту до Університету Хаджи Байрам Велі (AHBVU) було підписано Протокол про співпрацю, що передбачає участь у спільних дослідженнях, обмін студентами та викладацьким складом. Документ підписали ректор КНУ Володимир Бугров і ректор AHBVU Мехмет Наджи Бостанджи. Університет Хаджи Байрам Велі має глибоке академічне коріння, що сягає 1934 року, і виділяється з-поміж турецьких ЗВО міждисциплінарними науковими дослідженнями. Очільники обох закладів вищої освіти обговорили потенційні напрями співпраці, зокрема в галузях економіки, психології, міжнародних відносин. Також КНУ долучиться до відкриття кримськотатарських студій у AHBVU. 

Під час зустрічі делегації КНУ з ректором Університету Хаджеттепе Мехметом Гюраном сторони обговорили особливості навчального процесу, викладацьку та наукову діяльність, міжнародні зв’язки обох університетів і напрями подальшого партнерства. Hacettepe University – важливий центр наукових досліджень у багатьох сферах; найпопулярнішим є його факультет медицини. Це один із 19-ти турецьких університетів, із якими КНУ має підписану Угоду про співпрацю. 

До списку партнерів належить також Анкарський університет. Під час дружнього візиту до Ankara University було поновлено чинну Угоду про співпрацю між двома закладами вищої освіти. Ректор Анкарського університету Недждет Унювар: «Протокол про співпрацю, який ми підпишемо, буде новою угодою в цих рамках. Я вважаю, що протоколи про співпрацю, укладені в галузі освіти, є діями, які відкривають шлях для керівників наших держав, збільшують туризм і обсяги торгівлі в перспективі». Під час зустрічі було обговорено потенційні напрями співробітництва, зокрема в галузі природничих наук. Ankara University – це публічний університет в Анкарі, перший заклад вищої освіти у Турецькій республіці, заснований видатним державним і політичним діячем Мустафою Кемалем Ататюрком.

Також було актуалізовано Угоду про співпрацю із Близькосхідним технічним університетом (METU) на зустрічі з його ректором Ахметом Йозгатлигілем. Middle East Technical University є найкращим державним технічним ЗВО Туреччини з особливим акцентом на наукові дослідження та освіту в галузі інженерних і природничих наук. КНУ зацікавлений у реалізації спільних проєктів у сферах екології, кібербезпеки, енергоефективності тощо. Наразі в METU навчаються п’ятеро українських студентів.  

Ще один партнер КНУ за двосторонньою угодою – Стамбульський університет, що входить до десятки найстаріших учбових закладів Європи. Делегація Шевченкового університету провела дружню зустріч із ректором Istanbul University Османом Бюлентом Зюлфікаром, а також із університетськими «україністами». Під час теплої бесіди зі студентами та викладачами українських студій обговорено стан викладання української мови, реалізацію перекладацьких проєктів, публікаційну активність та чимало інших тем.  

Саме на кафедрі слов’янських мов Стамбульського університету в 2017 році була відкрита перша в Туреччині спеціальність «українська мова та література», яка має попит не лише серед турецьких, а й іноземних студентів. Володимир Бугров і Ксенія Смирнова продовжили традицію, що склалася між студентами та викладачами обох університетів у межах міжнародних програм обмінів. Високі гості оновили «Українську книжкову поличку» при українському відділенні Стамбульського університету, подарувавши нові видання творів вітчизняних письменників. 

Зустріч із директоркою Дослідницького інституту тюркології Стамбульського університету Айше Зішан Фурат підняла питання досвіду різних спільнот у відновленні мов. Цього разу в центрі уваги була кримськотатарська, що має статус мови під загрозою зникнення. Відтак було домовлено про включення тюркологіі, що вивчається у КНУ, до загальнотурецької мережі тюркологічних досліджень. Обговорено можливості спільних проєктів та обміну літературою.  

Про наповнення книжкових фондів університетських бібліотек, обмін науковою та методичною літературою йшлося і під час візиту до Інституту Юнуса Емре, що представляє Туреччину в багатьох країнах світу через підтримку наукової та культурної діяльності. Yunus Emre Institute давно співпрацює із кафедрою тюркології ННІФ КНУ. Делегація Шевченкого університету зустрілася із заступником Інституту Юнуса Емре Джахідом Шенелем, головою відділу міжнародних відносин Зейнепом Ертюрком та головою відділу стратегічного розвитку Джемом Севіндіком. Було домовлено про направлення в Інститут філології викладача – носія турецької мови.

Продуктивною була зустріч представників Шевченкового університету з ректором Університету Уфук Ахметом Хаканом Халілоуглу. Ufuk University має славу одного з наймолодших і найперспективніших університетів у Туреччині. Було обговорено можливість започаткувати в університеті викладання україністики.

У зустрічах також взяли участь Тимчасовий повірений у справах України в Турецькій Республіці Олексій Чернишев, Генеральний консул України в Стамбулі Роман Недільський, радник Богдан Коноплястий, третій секретар Посольства України в Турецькій Республіці Ярослава Яременко, консул Валентина Хорунжа, референт Феріде Усеінова.

 

Центр комунікацій 

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025