Новини

 

Шлях української освіти до ЄС: круглий стіл

01.05.2025

На базі КНУ імені Тараса Шевченка 1 травня відбувся круглий стіл «Україна – ЄС: Шляхи активізації спільних ініціатив освітньої спільноти та громадянського суспільства».

Представники державних інституцій, шкіл та університетів говорили про наближення української освіти до європейських стандартів і водночас – про збереження переваг національної освітньої системи, що дає не тільки знання, а й виховує сильних духом громадян, прикладом яких нині захоплюється світ.

 

Круглий стіл «Україна – ЄС: Шляхи активізації спільних ініціатив освітньої спільноти та громадянського суспільства» організований Державною службою якості освіти за підтримки МОН України. Гостями заходу стала делегація експертів із Бельгії на чолі з депутатом Брюссельського парламенту Олів’є Віллоксом.

Заступник Міністра освіти і науки Михайло Винницький у вітальному слові повідомив про підготовку до проходження офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за розділом, що стосується освітньої галузі.

«Робота триває на найвищому рівні. Але важлива також міжінституційна та міжособистісна взаємодія. Нинішня зустріч – це чудова можливість такого багаторівневого спілкування. І мені приємно, що круглий стіл відбувається саме в КНУ імені Тараса Шевченка, бо Університет є абсолютним флагманом вітчизняної освіти», – сказав Михайло Винницький.

Ректор КНУ Володимир Бугров привітав учасників круглого столу і висловив сподівання, що обговорення у залі Вченої ради Університету, де ухвалюються найважливіші університетські рішення, дасть поштовх масштабним ініціативам. «Євроінтеграційні прагнення українців, часто ідеалізовані та нечіткі, мусять перетворитися на конкретний план дій, – зауважив ректор. – Саме нам, освітянам, належить пояснити студентам і учням, як виклики євроінтеграції можуть перерости у нові можливості для України».

Обговорення зосередилося навколо трьох питань. Спікером тематичного блоку «Подолання культурних бар’єрів через освіту» виступив Віцепрем’єр-міністр України (2014-2019), Міністр культури (2014-2016) В’ячеслав Кириленко. Доповідач акцентував, що українці давно обрали шлях західної цивілізації та європейської ідентичності, однак потрібно напрацьовувати практики міжкультурної взаємодії: «Коли відбудеться членство України в ЄС, ми мусимо вміти взаємодіяти у великому, різноманітному європейському суспільстві так само, як це роблять давні члени Євроспілки. І тут освіта є ключовим чинником, поряд із родинним вихованням і культурною дипломатією».

У межах тематичного блоку «Інтеграція на ринок праці та пріоритети вивчення другої мови» обговорювалися аспекти забезпечення українців необхідними навичками. Зокрема, проректорка з міжнародного співробітництва КНУ Ксенія Смирнова розповіла про участь у європейських університетських альянсах. «35 українських ЗВО уже працюють в європейських альянсах університетів. Це механізм долучення до освітнього простору Європи, обмін досвідом, набуття нових кваліфікацій. ЄС дає нам навички, необхідні для євроінтеграції. Водночас ми маємо унікальний досвід, яким можемо поділитися з Євросоюзом. Наша освіта дає ціннісні орієнтири, які здатні доповнити світову систему цінностей, – підкреслила Ксенія Смирнова. – Тому ЄС – це динамічний шлях взаємозбагачення».

Інтеграція, а не асиміляція – такою була головна теза виступів під час обговорення тематичного блоку питань «Альтернативні моделі інститутів освіти». Спікери обмінялися думками щодо того, які моделі можуть бути інтегровані в традиційні освітні системи без втрати головних цілей навчання.

«Зберегти індивідуальну траєкторію, створювати якісного, унікального випускника, який знайде своє місце в Україні, – ось наше завдання. Ми маємо орієнтуватися на євроінтеграцію з метою підготовки фахівців саме для України. Українська освіта повинна бути передусім інтелектуальною кузнею нації. Тільки так зможемо нарешті стати видимими для Європи», – висловилася директорка Київської гімназії східних мов №1 Оксана Проскура.

В обговоренні також взяли участь депутат Брюссельського парламенту Олів’є Віллокс, представник Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Марко Скраль, в.о. ректора Карпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, заступниця віцепрезидента НАПН Тетяна Засєкіна, засновниця Ukrainian Voices RC Аліна Коханко, директорка Українського гуманітарного ліцею КНУ Олена Іващенко. Захід модерував Голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак. 

Учасники круглого столу представили ініціативи, визначили подальші кроки та узагальнили ключові ідеї, серед яких – бачення спільного майбутнього в європейській сім’ї поряд із належною оцінкою вітчизняної системи освіти як національного пріоритету.

 

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025