Новини

 

Хто замовив слово за штучний інтелект? Круглий стіл на ФКНК

08.05.2025

Факультет комп’ютерних наук та кібернетики КНУ відсвяткував 56-річчя заснування.

Ключовою подією урочистостей став круглий стіл із проблем штучного інтелекту, що відбувся 6 травня у формі «Суду над ШІ».

 

«Судове засідання» відкрив ректор КНУ Володимир Бугров. Ректор привітав ФКНК з днем народження і зауважив, що 56 років існування Факультету в складі Університету – це, власне, і є вітчизняна історія розвитку нейротехнологій і штучного інтелекту.

Використання ШІ прискорило науковий прогрес і водночас призвело до нових загроз і викликів. Зокрема, самі ж «батьки інформатики» – викладачі й науковці ФКНК – останнім часом стикаються з випадками зловживання студентами інструментів на основі штучного інтелекту. Адже багато хто бачить у ШІ просте й швидке рішення, що в результаті шкодить якості їхньої освіти.

Запрошені на Суд авторитетні фахівці галузі, гості та студенти обговорили не лише проблеми адаптації освітнього процесу до використання ШІ та шляхи підвищення академічної доброчесності, а й виклики, що виходять за межі освіти й стосуються різних сфер життя. Наприклад, створення штучної реальності, соціальні, економічні та екологічні негаразди, зокрема сталий розвиток людства, які підживлює ШІ, тощо. 

Суддями виступили: д.ф.-м.н. Олена Кашпур, декан факультету комп’ютерних наук та кібернетики; д.ф.-м.н. Анатолій Анісімов, професор кафедри математичної інформатики, академік НАН України; д.ф.-м.н. Олександр Хіміч, заступник директора з наукової роботи Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, академік НАНУ.

Звинувачення представив Тарас Панченко, завідувач кафедри теорії та технології програмування. Однак підсудний ШІ не залишився без захисту: правову допомогу йому забезпечив Ігор Завадський, професор кафедри математичної інформатики.

Колегія присяжних засідателів ретельно зважила всі за і проти. На лаві присяжних свої місця зайняли: д.т.н. Тетяна Александрова, завідувачка кафедри системного аналізу та інформаційно-аналітичних технологій Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»; д.ф.-м.н. Андрій Глибовець, декан факультету інформатики Національного університету «Києво-Могилянська академія»; д.т.н. Ярослав Корнага, декан факультету інформатики та обчислювальної техніки Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; PhD Андрій Фісуненко, директор Samsung R&D Institute Ukraine; Олександр Дробязко, студент Факультету комп’ютерних наук та кібернетики КНУ.

Суд ухвалив справедливе рішення: штучний інтелект є інструментом і на сьогодні не має совісті, свободи та добровільності своїх дій. Тому моральність вчинків, які здійснюються за допомогою ШІ, залежить від того, хто і як використовує цей інструмент. Студентам рекомендовано застосовувати можливості ШІ на користь навчанню і водночас опановувати навички думати, говорити та писати самостійно.

Поза сумнівами, дискусійний круглий стіл, що його організували та провели працівники ФКНК, теж посприяв розвитку критичного мислення у майбутніх програмістів і кібернетиків.

 

Центр комунікацій

за інформацією ФКНК

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025