Новини

 

Інституційна підтримка українських студій: спільна відповідальність і нові можливості

21.05.2025

У межах розвитку Глобальної мережі українських студій до Київського національного університету імені Тараса Шевченка завітала академічна координаторка Мережі компетенцій «Міждисциплінарні українознавчі студії» Європейського університету Віадріна (Німеччина) докторка Сюзанна Воршех. Зустріч відбулася 20 травня 2025 року й була присвячена обговоренню шляхів популяризації українських студій через міжнародне партнерство.

Гостю зустрічали начальник Відділу міжнародних зв’язків КНУ Роман Петюр, керівниця Підготовчого відділення для іноземних громадян Галина Усатенко та директор Науково-дослідного інституту українознавства Роман Додонов. До дискусії також долучилися представники НДІ українознавства, ННІ філології, ННІ журналістики, Підготовчого відділення та Відділу міжнародних зв'язків.

Сюзанна Воршех розповіла про діяльність Мережі, що фінансується Німецькою службою академічних обмінів (DAAD). Проєкт спрямований на створення сталої інституційної основи для українських студій у Німеччині шляхом об’єднання науковців із різних дисциплін та країн. Зокрема, було відзначено три ключові напрями досліджень: історію та культуру, державу й суспільство, а також конфліктологію.

«Найбільш перспективним є запуск PhD-програми з українських студій – першої такого рівня в Німеччині. До неї залучено 12 аспірантів з галузей історії, права, лінгвістики та інших дисциплін», – наголосила координаторка. Окрім того, мережа передбачає стипендіальні програми, лекційні серії, літню школу та сертифікатну програму, яка стартує в жовтні 2025 року й сприятиме посиленню академічних обмінів між Німеччиною, Україною та іншими країнами.

Проєкт також передбачає тісну співпрацю студентів, викладачів і дослідників через спільні аудиторії, онлайн-навчання та інноваційні формати, що сприятиме зміцненню транскордонного академічного обміну та довгострокових партнерських відносин. Ця ініціатива пов’язана з мережею компетенцій Міждисциплінарних українознавчих студій Франкфурт (Одер) – Берлін (KIU).

Своєю чергою завідувачка кафедри української філології для іноземних громадян Світлана Дерба представила чинні сертифікатні програми КНУ – з опанування української мови іноземцями та з методики викладання української як іноземної. Вона підкреслила, що остання програма має стійкий попит: її слухачами було вже понад 90 осіб.

Сюзанна Воршех підкреслила важливість мережевої взаємодії та інституційного визнання українських студій: «Сьогодні українські студії в Німеччині майже не представлені поза межами історії та культурології. Формування потужної академічної бази – наша спільна відповідальність».

На завершення візиту було досягнуто домовленостей про спільні обміни та публікації. Українські студії набувають дедалі більшої міжнародної ваги, а розширення партнерств із провідними європейськими університетами відкриває нові можливості для розвитку науки, культури та міжкультурного діалогу.

 

За інформацією ННІ філології

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025