Новини

 

До 30-річчя ЗСУ: Військовий інститут КНУ – кузня офіцерського складу Армії України

29.11.2021

Цьогоріч ми відзначаємо 30-ту річницю від дня створення Збройних Сил України. Університет пишається українським військом, яке завжди на сторожі нашої свободи і незалежності. І гордий тим, що має безпосереднє відношення до підготовки офіцерського складу нашої Армії. Адже у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка існує Військовий інститут – сучасний міжвідомчий, багатопрофільний, інтегрований військовий навчальний підрозділ, що здійснює підготовку професіоналів для Збройних Сил України.

 

Історія Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка сягає 1933 року, коли в Університеті була створена військова кафедра. Тоді у її складі було всього 23 викладачі, які готували командирів артилерійських взводів, льотчиків-спостерігачів і медсестер.

Військова підготовка на кафедрі з роками лише удосконалювалася, збільшувалася кількість військових спеціальностей.

Так у 1983 році, у зв’язку з багатопрофільністю підготовки офіцерів запасу, військова кафедра реорганізується в Об’єднану військову кафедру. На той час на ній було 7 військових циклів: автоматизованих систем управління, радіолокаційної техніки, загально­військової підготовки, військового перекладу, тактичної підготовки, вогневої підготовки і військово-технічної підготовки, а також цикли цивільної оборони та медичної підготовки. У 1991 році для вдосконалення військової підготовки студентів на базі Об’єднаної військової кафедри створено Відділення військової підготовки Київського університету імені Тараса Шевченка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 1998 року № 64 з метою подальшого вдосконалення системи підготовки фахівців для Збройних Сил та інших військових формувань Відділення військової підготовки Київського національного університету імені Тараса Шевченка перетворено у Військовий інститут Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Нині це єдиний в Україні військовий навчальний заклад, де готують профільних спеціалістів з військового перекладу, військової політології, військової журналістики та соціальних комунікацій, фінансів та військової економіки, правоохоронної діяльності у Збройних Силах України, цивільно-військових відносин, геоінформаційних систем і технологій та зарубіжної воєнної інформації. Випускників ВІКНУ можна знайти майже у кожній військовій частині.

Також Військовий інститут готує фахівців не лише для збройних сил, а й інших силових структур сектору безпеки та оборони України.

Навчання в Інституті відбувається за схемою інтегрованої освіти. Половина навчального плану – фундаментальні обов’язкові дисципліни, які викладаються викладачами КНУ. Інша половина – стосується військової спеціалізації.

В Інституті навчаються:

  • курсанти, які після здобуття ступеня «бакалавра» або «магістра» і військового звання «лейтенант» проходять службу за контрактом на офіцерських посадах у Збройних Силах та інших військових формуваннях;
  • студенти-заочники з-поміж солдатів і сержантів, які навчаються за цивільними спеціальностями;
  • слухачі-іноземці: китайські військові, які навчаються за ступенем вищої освіти «магістр».

Окремим підрозділом Інституту є факультет післядипломної освіти ВІКНУ, на якому навчаються громадяни України за програмою підготовки офіцерів запасу за кошти фізичних осіб. Слухачами факультету є студенти 17 ЗВО Києва та особи, які вже мають вищу освіту. Проте 65 % – це студенти КНУ імені Тараса Шевченка.

Сьогодні Інститут є локомотивом реформування військової освіти, особливо в частині кардинальних змін, спрямованих на досягнення ЗС України необхідного рівня сумісності з військовими формуваннями країн-членів НАТО. Колектив Інституту уважно відстежує нові підходи в діяльності Збройних Сил, вивчає і враховує їх. Це стосується, наприклад, тактики підрозділів, частин, з’єднань – і своїх військ, і військ противника. Або надходження нових зразків озброєння та військової техніки. Окремий серйозний напрям роботи – досвід бойових дій на сході України, а також вивчення участі ЗСУ у міжнародних військових навчаннях НАТО.

Розроблено передові методики й педагогічні технології, включно з дистанційним навчанням. Вони адаптуються у внутрішній навчальний процес. Курсантів готують за випробуваними методиками, що застосовують у підготовці збройних сил Альянсу.

В Інституті значно збільшено години на іноземну мову для вдосконалення вмінь і навичок відповідно до мовного стандарту НАТО STANAG 6001. Це забезпечує потрібний рівень спілкування військовослужбовців іноземною в усній і письмовій формах у професійній сфері. І це не модна забаганка, це практична необхідність. Особовий склад Військового інституту бере участь у міжнародних навчаннях, тренувальних місіях, тренінгах, освітніх програмах, консультаціях, стажуваннях та інших заходах, передусім у межах програм НАТО «Удосконалення військової освіти (DEEP)». Для цього залучаємо спеціально відряджених інструкторів і викладачів.

«Найбільшим досягненням слід вважати те, що Військовий інститут у цілому перейшов на підготовку фахівців за стандартами НАТО. Наприклад, ми дуже пишаємося запровадженням викладання навчальних дисциплін англійською мовою. Є чудові результати співпраці із закладами вищої освіти Європейського Союзу та країн Альянсу. Торік налагоджені нові напрямки такої співпраці», – говорить начальник Військового інституту генерал-майор Ігор Толок.

ВІКНУ – перший і сьогодні єдиний військовий вищий навчальний заклад в системі Міністерства оборони України, що долучився до Програми Європейського Союзу Еразмус+ та здійснює обмін курсантами, викладачами, науковцями з військовими ЗВО країн-членів НАТО.

 

У наступному матеріалі читайте про навчання у ВІКНУ як жіночу справу

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025