Новини

 

У КНУ відбулося громадське обговорення наукової роботи, висунутої на здобуття Національної премії України імені Бориса Патона

30.09.2024

На засідання вченої ради Факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем відбулося громадське обговорення наукової роботи групи харківських фізиків, висунутої на здобуття Національної премії України імені Бориса Патона. Засідання проводилося під головуванням декана факультету Андрія Нетреби.

Назва роботи – «Визначення фізичних характеристик електродинамічних структур різного призначення методами мікрохвильової спектроскопії», автори – Юрій Аверков, Олександр Баранник, Олексій Губін, Олександр Лавринович, Юрій Прокопенко, Микола Черпак, Валерій Шкловський, Володимир Яковенко (посмертно). Валерій Шкловський працює в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, решта авторів – співробітники Інституту радіофізики і електроніки (ІРЕ) імені О.Я. Усикова НАН України (м. Харків).

До засідання, яке проводилося у змішаному форматі, крім членів ученої ради ФРЕКС та представників колективу здобувачів, долучилися співробітники провідних вітчизняних університетів та профільних наукових установ – Київського, Харківського та Дніпровського національних університетів, Київського академічного університету, Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», академічних інститутів радіофізики і електроніки, металофізики та інших. У засідання також брав участь академік НАН України Вадим Локтєв – голова профільної секції комітету з Національних премій. 

Доповідь за матеріалами роботи зробив Микола Черпак, доктор фіз.-мат. наук, професор, старший науковий співробітник ІРЕ. Доповідь викликала широке обговорення. Учасники зійшлися на тому, що робота відзначається великою практичною значущістю. Результати теоретичних та експериментальних досліджень і комп’ютерного моделювання, проведених на основі єдиного методологічного підходу з використанням мікрохвильового відгуку низки матеріальних середовищ в електродинамічних структурах, розширюють наявні та дають нові знання про ці середовища. Авторами представленої роботи створено нові розділи в мікрохвильовій фізиці: електродинаміка взаємодії потоків заряджених частинок з електромагнітними полями коливань та хвиль, які вони збуджують у твердотільних структурах, електродинаміка високодобротних твердотільних резонаторів, фізика флюксонних метаматеріалів.

Отримані авторами наукові результати вже стали науковим підґрунтям для створення нових мікрохвильових приладів, зокрема, пристроїв для вимірювання поверхневого імпедансу надпровідників, вимірювального резонатора, мікросмужкового квазіоптичного діелектричного резонатора, смугового фільтру на елементі з високотемпературною надпровідністю, діелектрометру біохімічних рідин малих об’ємів на основі квазіоптичного діелектричного резонатора з мікрофлюїдним чіпом, заповненим рідиною.

Проведені дослідження не тільки дають нові знання, але виявляють нові проблеми, які можуть стати важливими в майбутньому розвитку як мікрохвильової фізики, так і багатьох інших галузей знань і техніки, включаючи можливі нові платформи для реалізації квантових обчислень, телекомунікації, оборону, а також біотехнології та медицину.

У процесі виконання роботи авторами опубліковано 1 одноосібну та 7 колективних монографій, більш ніж 250 наукових статей, отримано 5 патентів на винахід України та 2 патенти США.

Автори роботи представляють Харків – одне з тих великих міст в Україні, які найбільше постраждали від військових дій ворога. І в цих умовах вони не лише не опустили руки, а й завершили наукову роботу, висунення якої на здобуття Національної премії імені Бориса Патона характеризує незламність духу вітчизняних науковців.

За результатами обговорення учасники засідання одноголосно ухвалили, що наукова робота «Визначення фізичних характеристик електродинамічних структур різного призначення методами мікрохвильової спектроскопії» заслуговує на присудження їй Національної премії України імені Бориса Патона 2024 року

За інформацією секретаріату вченої ради ФРЕКС КНУ 

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2024