Новини

 

КНУ ЕКСПО-осінь2024: акцент на природничо-технічні спеціальності

21.10.2024

 

«Від студента до Нобелівського лавреата» – тема КНУ ЕХРО-осінь2024. Якщо ми здатні мріяти, творити, будувати сміливі плани навіть у темні часи, ми вистоїмо. І тоді країні дуже знадобляться талановиті вчені, дослідники та першопрохідники, яких найефективніше плекає Шевченків університет. Тому День відкритих дверей – це завжди надпотужна презентація освітніх можливостей КНУ імені Тараса Шевченка.

Ректор КНУ Володимир Бугров привітав гостей, що 19 жовтня зібралися у Червоному корпусі:

«Цього року КНУ визнано одним із тисячі найкращих світових університетів. Він перший і єдиний серед українських закладів вищої освіти увійшов до найавторитетнішого міжнародного Шанхайського рейтингу. Це стало можливим завдяки високим показникам академічної та дослідницької ефективності Університету. Ми також вдячні нашим випускницям, які своїми здобутками прославляють Alma mater: правозахисниці, лавреатці Нобелівської премії 2022 року Олександрі Матвійчук і математикині, лавреатці Філдсівської премії Марині Вязовській. Носити ім’я випускника і студента Шевченкового університету – це відповідальна справа. Але ми допоможемо вам це зробити, якщо у ваших пріоритетах – розвиток і самореалізація. Родина КНУ вдячна захисницям і захисникам за можливість працювати!»

Незмінний ведучий усіх університетських подій Володимир Зубченко, директор Бізнес-школи КНУ Корпорації «Науковий парк Київський університет імені Тараса Шевченка», наголосив на важливій інформації: «Нині в Університеті працює 27 підрозділів, понад 25 тисяч студентів, 2 тисячі викладачів, майже 400 освітніх та дослідницьких програм, серед яких – 83 унікальні. КНУ – це простір освітніх перспектив. Тут твоя унікальність стає суперсилою!»

Упродовж КНУ ЕХРО-Осінь 2024 представники структурних підрозділів Університету консультували щодо освітніх можливостей факультетів та інститутів на 33 локаціях. Як завжди, програма Дня відкритих дверей, відповідно до освітньої специфіки підрозділів, пропонувала вікторини й інтерактивні ігри, демонстрацію дослідів, майстеркласи, екскурсії, різноманітні тренінги, бізнес-ігри тощо. 

Особливістю цьогорічного осіннього КНУ ЕХРО був акцент на презентацію тих спеціальностей, що мають особливу підтримку держави: природничі науки, математика, механічна та електрична інженерія, біохімічні технології, електроніка тощо. Таке активне заохочення молоді дає свої результати: за підсумками вступної кампанії-2024, з набором на «складні» спеціальності в КНУ справи значно кращі, ніж в інших ЗВО.

«Актуальність цих спеціальностей в тому, що ми, на жаль, маємо захищатися. В умовах воєнного стану підготовка відповідних фахівців зміцнює економічні та оборонні потужності країни, – коментує тематичну спрямованість експозиції ННІ високих технологій Іван Войтешенко, доцент кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики ННІВТ. – Різні кафедри Інституту займаються проєктами, наприклад, з розробки активних речовин, що сприяють загоєнню ран; з удосконалення напівпровідникових приладів; з покращення ефективності наночастинок тощо. Якщо говорити про спеціальності майбутнього, то напрями вивчення штучного інтелекту будуть ще довго актуальними, і це підтвердив список лавреатів останньої Нобелівської премії. У такому аспекті ми намагалися показати можливості Інституту високих технологій. Інститут створювався за ідеєю міждисциплінарності, і ми переконуємо, що фізика, хімія і біологія не можуть існувати одне без одного. А сьогодні електроніка є ще одним інструментарієм, який дозволяє це все поєднати».

Також на локації ННІ високих технологій директор інституту професор Ігор Комаров презентував новий, амбітний проєкт «Вирішення сучасних проблем хімії, біомедицини, фізики  та матеріалознавства з використанням центру високопродуктивних обчислень і машинного навчання», фінансування якого Національним фондом досліджень України розпочалося у серпні цього року. За цим проєктом у нашому університеті буде створено сучасний, потужний комп'ютерний кластер. Науковці ННІВТ, ФРЕКСу, Факультету комп'ютерних наук та кібернетики, Фізичного та інших факультетів разом зі студентами здійснюватимуть складні розрахунки у галузі хімії, фізики, машинного навчання. Цей кластер буде унікальною можливістю для наших студентів відразу, з самого початку навчання опинитися на передньому краї науки!

Експозиція Фізичного факультету теж ефектно демонструвала застосування галузевих знань у зміцненні обороноздатності держави, зокрема в напрямі створення оптичних систем та систем радіоелектронних перешкод. Вперше на КНУ ЕХРО була представлена лазерна система наведення цілі, розроблена за співучасті учених Фізичного факультету. Ця система ще не має назви, її удосконалення наразі триває, але під час своєї «прем’єри» на одній із нещодавніх закритих виставок оборонної промисловості отримала схвальні відгуки спеціалістів.

«Це один із найбільш перспективних напрямів розробок українських вчених, – пояснює співавтор системи Андрій Держипольський, випускник Фізичного факультету, нині технічний директор ТОВ «Новації». – Зрештою, ми на шляху створення лазерної зброї, яка може стати для України справжнім порятунком».

Експозиції Фізичного й Хімічного факультетів працювали нарізно, але доповнювали одна одну. Приміром, якщо перші демонстрували друк на 3D-принтері, то другі розповідали про полімери, якими заправляють картриджі такого принтера. Під час екскурсії на Хімічний факультет відвідувачі дізналися про безліч експериментів, які проводяться, зокрема, в лабораторії фізичної хімії. Про історію і сьогодення факультету, передусім про спеціальності, які тут пропонують, розповів доцент кафедри фізичної хімії Віталій Діюк. У найстарішій лабораторії корпусу Хімічного факультету асистентка кафедри неорганічної хімії Діна Наумова продемонструвала гостям КНУ ЕХРО захопливі досліди.

Локація «Експериментаріум» від ННЦ «Інститут біології та медицини» теж прогнозовано зібрала велику кількість відвідувачів. Поки біолог Марина Бруквіна запрошує старшокласників оглянути бананові пальми в оранжереї університетського Ботанічного саду імені акад. О. В. Фоміна, довкола доцента кафедри біохімії Дмитра Гребінника гуртуються охочі дістати з банана ДНК за допомогою блендера, солі, води та засобу для миття посуду. Викладач закликає обирати КНУ як першу сходинку до наукової кар’єри в галузі генетики, біотехнологій, біохімії чи молекулярної біології.

Майбутні лікарі з Інституту біології та медицини демонстрували на муляжі навички серцево-легеневої реанімації. Десятикласник Матвій пошепки рахував удари серця разом з «реанімаційною бригадою». «Мені подобається тактична медицина, – поділився хлопець. – Мій улюблений предмет у школі –  біологія. Планую вступати до КНУ, займатися біотехнологіями, бо за ними – майбутнє».

Традиційно величезне зацікавлення гостей КНУ ЕХРО викликала експозиція Військового інституту, яка містила демонстраційні стенди новітніх зразків зброї та прогресивних технологічних рішень. Водночас викладачі та курсанти ВІКНУ знайомили майбутніх вступників із професіями, які вони можуть здобути – від фінансової справи до вивчення іноземних мов та міжнародного права. Адже унікальність Військового інституту КНУ полягає в синергії ресурсів цивільного навчального закладу та фундаментальної військової освіти.

Ще дві спеціальності, які, за результатами вступної кампанії-2024, набувають престижності, – психологія та соціологія. Факультет психології вперше на КНУ ЕХРО підготував для учасників інтерактивну локацію, на трьох стендах якої пропонувалося дати відповідь на запитання: «Як я планую досягти успіху?», «Який я зараз?», «Як я себе бачу через років 5?».

«Ми пропонуємо майбутнім абітурієнтам усвідомити те, що вони, можливо, ще не до кінця для себе прояснили. Сам момент відповіді на запитання дозволяє краще зрозуміти, «що хочу», «чому хочу» і «чому Університет імені Тараса Шевченка є найкращим вибором», – пояснює ідею локації Віталій Паньковець, доцент кафедри соціальної психології Факультету психології.

Здійснена мрія додає впевненості, тож у першокурсників рівень дистресу нижчий, ніж у тих же другокурсників. Однак дівчата на будь-якому курсі стресують більше за хлопців. Такий результат оприлюднила асистентка кафедри методології та методів соціологічних досліджень Факультету соціології Руслана Москотіна за результатами соціологічного опитування у межах проєкту UNiDOS. Опитування студентів, яке проводять у Шевченковому університеті упродовж двадцяти років, цьогоріч було присвячене психологічній стійкості – важливому підґрунтю для прокладання професійного шляху, особливо за нинішніх складних обставин.

Десятикласниця Ірина, яка прийшла на КНУ EXPO дізнатися про перспективи вступу до Університету, була приємно здивована тим, що в таких дослідженнях беруть участь самі студенти. Опитування проводять третьокурсники та четвертокурсники Факультету соціології під керівництвом викладачів факультету та співробітників навчальної лабораторії з прикладних соціологічних досліджень.

Загалом слід відзначити надзвичайну активність студентів на осінньому КНУ ЕХРО. Вони самі висували ідеї для локацій, проявляли великий інтерес і бажання брати участь у роботі експозицій. Викладачі Університету вбачають у такому спілкуванні своїх вихованців з абітурієнтами формування майбутніх професійних та наукових кіл.

«Мені дуже сподобалося, що студенти залучені до організації Дня відкритих дверей. Хотілося б також, щоб викладачі більше взаємодіяли з абітурієнтами», – водночас зізналася одинадцятикласниця Дар’я, яка планує вступати до Інституту біології та медицини. 

Широкий спектр інформації для майбутніх абітурієнтів пропонували факультети та інститути КНУ, які надають соціально-гуманітарні знання та впевнено тримають лідерство під час вступних кампаній за кількістю поданих заяв. Спілкування з відвідувачами відбувалося у формі зустрічей, презентацій, воркшопів тощо.

Упродовж КНУ ЕХРО-осінь2024 тривав Марафон «Слідами Нобелівської премії 2024: наукові тренди та суспільні виклики» з мініпанелями за такими тематичними напрямами: «Медицина/Фізіологія», «Фізика», «Хімія», «Миру», «Економіка», «Література».

У межах інтерактивної виставки, присвяченої студентській Революції на граніті, що тривала у Мистецькому салоні Головного корпусу Університету від 2 жовтня, відбулася зустріч із учасницею Революції, громадською діячкою, співачкою, телеведучою Анжелікою Рудницькою. Почесна гостя побажала абітурієнтам «бути сильними, мужніми, ніжними та шаленими» і у виборі майбутнього закладу освіти орієнтуватися на КНУ імені Тараса Шевченка:

«Тут у студентів розправляються крила, бо вони стають частиною великої Шевченкової родини, в якій, окрім знань, отримують повагу та підтримку. Залишайтеся в Україні, щоб живити нашу землю своїм запалом та енергією!»

 

Центр комунікацій 

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025