Новини

 

Кримськотатарський прапор над Університетом: традиція, що об’єднує

26.06.2025

З нагоди Дня кримськотатарського прапора перед Червоним корпусом КНУ університету імені Тараса Шевченка відбулася урочиста церемонія підняття національного прапора кримськотатарського народу – блакитного полотнища із золотою тамгою.

 

Цей символічний жест вкотре засвідчує солідарність українського та кримськотатарського народів у боротьбі за свободу, права людини та територіальну цілісність України. Прапор кримськотатарського народу, піднятий поруч з державним прапором України, є знаком спільної мети – повернення тимчасово окупованого Криму та утвердження справедливості. 

В урочистій церемонії підняття прапору взяли участь адміністрація, студенти й викладачі Шевченкового університету та члени Меджлісу кримськотатарського народу – Ескендер Барієв, Ільмі Умеров, Різа Шевкієв.

Звертаючись до учасників церемонії, проректорка КНУ зі зв’язків з громадськістю Олена Добржанська наголосила, що День Кримськотатарського прапора «об’єднує нас навколо ідеї свободи, гідності та спільної боротьби. Для нас кримськотатарський народ – це незламна частина української нації. Ми разом – і в історії, і в теперішньому спротиві, і в майбутньому, яке виборюємо.

Нас об’єднує не лише спільний ворог, а й спільне розуміння того, якою ми хочемо бачити Україну: демократичною, справедливою, сильною й незалежною.

Я щиро дякую всім, хто сьогодні прийшов. І особливо дякую нашим воїнам – Збройним силам України, які захищають наш спокій, наше майбутнє і нашу можливість сьогодні бути тут. Ми піднімаємо кримськотатарський прапор як символ спротиву, єдності й незламності. Ми показуємо всьому світові, і нашому ворогу зокрема: ми сильні, ми разом, і ми обов’язково переможемо».

Разом зі студентами КНУ прапор підіймав кримський татарин, ветеран російсько-української війни, який воював у складі 95-ої десантно-штурмової бригади, Мурад «Хан».

Зазначимо, що вперше прапор кримськотатарського народу на щоглі КНУ імені Тараса Шевченка був піднятий у 2014 році. Відтоді це незмінна традиція Університету. Але це й символ тієї місії, яку взяв на себе КНУ: зберігати, вивчати та популяризувати кримськотатарську мову й культуру, готувати висококваліфікованих фахівців різних галузей, яких потребуватиме Україна на шляху до реінтеграції деокупованих територій.

З вітальним словом до учасників звернувся Ескендер Барієв, голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, член Меджлісу кримськотатарського народу: «Цей прапор – символ незламності – став близьким не лише для кримських татар. Сьогодні його впізнають і шанують по всій Україні. Його історія є частиною нашої спільної боротьби. У 1917 році, під час Першого Курултаю, цей стяг був визнаний державним – як символ спротиву колоніалізму. У 1991-му, через 73 роки, Другий Курултай проголосив його національним – у період відродження народу після депортації та повернення на рідну землю. У 2014 році, після анексії Криму, прапор став знаком спротиву окупації. З 2022 року він поруч із нашими воїнами на фронті – як символ боротьби за звільнення всієї території України.

Ми маємо усвідомлювати, що цей прапор є важливою частиною української свободи – у боротьбі за незалежність, цілісність і справедливість.

Сьогодні ми відзначаємо важливу дату. Минуло 15 років відтоді, як в Україні почали офіційно вшановувати День кримськотатарського прапора. Це вже традиція, яку сприймають нові покоління».

Український та кримськотатарський народи мають не лише спільні кольори на своїх стягах, а й одну мету, одну державу та одне майбутнє. Урочисте підняття кримськотатарського прапора стало не лише даниною поваги, а й знаком живої спадкоємності між поколіннями. Це щорічне вшанування – нагадування про відповідальність академічної спільноти за збереження і розвиток культурної спадщини корінних народів України, а також про нашу спільну боротьбу за вільну, справедливу та неподільну Україну.

Центр комунікацій

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2025