Новини |
Tweet |
На шляху до академічної доброчесності українських наукових видань |
|
---|---|
Видання на окупованих територіях відтепер не використовуватимуть українські ідентифікатори ISSN (International Standard Serial Number). Завдяки новому технічному рішенню можна буде чітко розпізнавати справжнє походження академічних журналів.
Проблема зумовлена порушенням прав переміщених українських університетів. Академічні видання на тимчасово окупованих територіях незаконно використовували ISSN українських журналів, заснованих переміщеними українськими ЗВО, а також претендували на отримання нових ISSN, неправдиво стверджуючи про правонаступництво цих видань. Ідентифікатори ISSN дозволяли нелегітимним журналам інтегруватися в міжнародні бази даних зі світовою академічною спільнотою, що створювало ризик поширення пропаганди та дезінформації. До того ж, співпрацю з такими журналами можна було розцінювати як легітимізацію окупаційного режиму, що є неприйнятним за міжнародним правом. Відтепер в усіх виданнях буде зазначено історію публікацій і до кожного із наявних ISSN буде додано спеціальну примітку. Українське національне агентство ISSN не надаватиме жодних послуг суб’єктам, які здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України. Відповідальність за присвоєння стандартного номеру бере на себе Міжнародний центр ISSN, який застосовуватиме спеціальні заходи для забезпечення справедливості та послідовності у виконанні завдань. Комплексне технічне рішення розроблене в процесі тривалої співпраці Міжнародного центру ISSN, Міністерства освіти і науки України, Національного центру ISSN та ініціативи SUPRR. Вагомий внесок у вирішення проблеми зробили фахівці Українського регіонального відділення Європейської асоціації наукових редакторів (EASE), яке очолює професорка ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка Ірина Ізарова. «Це приклад активного захисту прав українських видань. Крім того, це питання має глобальні наслідки для інших регіонів, які постраждали від війни, агресії чи конфлікту», – зазначила Ірина Ізарова. «Ми дякуємо Міжнародному центру ISSN за увагу до цього питання й закликаємо міжнародну академічну та політичну спільноту визнати ці виклики, підтримавши зусилля з відновлення та захисту української науки і забезпечуючи внесок українських науковців у глобальні знання», – закликала засновниця SUPRR Френсіс Пінтер.
Довідково: ISSN (International Standard Serial Number) – унікальний міжнародний стандартний номер, що використовується для ідентифікації друкованого або електронного періодичного видання. SUPRR (Підтримка стійкості та відновлення української видавничої справи) є заснованою у 2023 році незалежною ініціативою, що реалізується за сприяння Amsterdam University Press (AUP) – провідного європейського видавництва. Європейська асоціація наукових редакторів (EASE) – міжнародна спільнота з понад 600 членами з різних дисциплін та країн, які прагнуть покращити глобальну якість наукового видавництва за допомогою навчання, ресурсів та співпраці. Засноване в лютому 2021 року, Українське регіональне відділення EASE (EASE Ukraine) на чолі з професоркою Іриною Ізаровою об?єднує редакторів та науковців, які займаються поширенням найкращих практик публікаційної етики та зміцненням української академічної спільноти.
За інформацією Науково-дослідної частини КНУ Центр комунікацій |
© Всі права захищені 1995-2025