21 рік, волонтерка, вчителька, українська математикиня, лауреатка всеукраїнських та міжнародних олімпіад з інформатики та математики, переможниця Європейської математичної олімпіади серед дівчат, випускниця механіко-математичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.
Трагічно загинула 3 березня 2022 року під завалами Харківської обласної адміністрації, поруч із якою розірвалася російська ракета.
Юлія з раннього дитинства проявляла неабиякі здібності до математики. У 14 років стала ученицею Українського фізико-математичного ліцею (УФМЛ) КНУ. Дівчина була щаслива тут навчатися. «До УФМЛ з 9 класу набирають найкращих в країні учнів із фізики, математики, інформатики. Надають житло. Тобто в якомусь сенсі – це український Гоґвортс. Юля так і казала. Запрошення у цей ліцей їй прийшло звичайною поштою. Це був її єдиний паперовий лист у житті. Справді, наче сова принесла, як у романі Джоан Роулінґ про Гаррі Поттера», – згадує Юлину розповідь про вступ в УФМЛ подруга Аліна.
Юля склала ЗНО з математики на 200 балів і була у складі команди від України, яка у 2017 році перемогла на Європейській математичній олімпіаді серед дівчат з 44 країн, обійшовши тоді російську команду. Того ж 2017 року вступила на навчання до КНУ. Дівчина вчилася на спеціальності «комп’ютерна математика» Механіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Пані декан мех-мату Оксана Безущак зазначила: «Юлія Здановська була не тільки надзвичайно талановита, але й мала фантастичну, життєстверджувальну енергію. На першому курсі прийшла з пропозцією започаткувати клуб програмування для учнів 6 класу, який переріс у видатний олімпіадний проєкт під назвою «Кванта-програмування». На другому курсі Юлія була єдиною студенткою, яка отримала кваліфікацію для роботи в Samsung R&D Institute Ukraine. Юля була нашим математичним сонечком, нашою надією, а тепер це наш невимовний біль».
Талановитою, яскравою, чесною, порядною – такою пам’ятають Юлію Здановську викладачі КНУ. Професор кафедри обчислювальної математики факультету комп’ютерних наук та кібернетики КНУ імені Тараса Шевченка Богдан Рубльов, голова Всеукраїнської олімпіади з математики, розповідає: «Дуже важко підібрати слова про Юлю, пригадую її яскравою, чесною, порядною. Пам’ятаю, як на Всеукраїнській олімпіаді вона була 12-а в рейтингу і мала потрапити на відбір на Міжнародну олімпіаду, про що всі мріють. За одну із задач їй поставили 7 балів, а вона прийшла на апеляцію і сказала, що в цій задачі журі помилилося, за критеріями в неї мало стояти 5 балів. Ми виправили, і вона стала 13-ю, не потрапивши туди, куди дуже мріяла. Ось така людина зараз на небі, звідти вже буде боронити Україну, як це вона робила все своє коротке, але яскраве життя…».
Марк Неш у своїй статті «In Memoriam Yulia Zdanovska: 2000-2022» написав: «Викладачі передбачали їй велике майбутнє. Просування до професорської посади у провідному університеті США, але у неї були власні, освітні амбіції: мріяла колись стати міністром освіти України, щоб забезпечити кожній дитині в цій країні високоякісну освіту. Її першим кроком у цьому напрямку було приєднання до Teach For Ukraine».
Як волонтерка проєкту «Навчай для України / Teach For Ukraine» Юлія стала вчителькою у селі на Дніпропетровщині (Юр’ївська ЗОШ). Найбільше Юля хотіла, щоб діти «кайфували від вивчення математики».
Із 24 лютого 2022 року Юля могла бути будь-де, але обрала залишатись у Харкові і допомагати людям, яких десятки разів за добу накривають ракетними ударами. Останнє повідомлення від Юлі: «Дякую, але я лишаюсь у Харкові до перемоги». Її знайомі та друзі згадують її як яскраву, ініціативну, завжди готову допомогти.
В пам'ять про Юлію Здановську факультет математики Массачусетського технологічного інституту (МІТ) оголосив про організацію безкоштовного освітнього проєкту Yulia’s Dream для талановитих старшокласників (9-11 класи) з України.
Університетська спільнота подала клопотання до КМДА щодо перейменування вулиці Ломоносова, на якій частково розташоване Студмістечко КНУ, на вулицю Юлії Здановської. «Ми переконані, що запропоноване перейменування вулиці Михайла Ломоносова, крім вшанування пам'яті випускниці Університету, стане жестом солідарності з громадою міста-героя України Харкова, де народилася, виросла та загинула Юлія» – зауважив ректор КНУ Володимир Бугров.
Юлія Здановська була представницею молодої інтелігенції, майбутнього країни. Хотіла і могла приносити Україні багато перемог. Її вбила російська ненависть до свободи, до України. Наш з вами обов’язок не тільки берегти пам'ять про талановиту математикиню, а й кожної хвилини наполегливо працювати задля Перемоги, якої так чекала Юлія Здновська та за яку віддала життя.
© Всі права захищені 1995-2024