Новини

 

В Університеті вивчали особливості опрацювання архівів радянських спецслужб

29.09.2021

 

Із прийомами й особливостями фахового опрацювання архівних документів радянського часу ознайомилися учасники майстер-класу «Як читати архіви радянських спецслужб?», проведеного на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 

Подію було організовано 28 вересня 2021 року й проведено в дистанційному форматі. Ґрунтовними напрацюваннями із теми зі всіма зацікавленими учасниками поділився декан історичного факультету Іван Патриляк.

Щонайперше, пан декан окреслив ключові характеристики документів із архіву внутрішніх військ НКВД українського округу, котрі:

  • здебільшого надруковані на друкарських машинках;
  • за мову викладу інформації в них переважно є російська;
  • більшість матеріалів мають високий рівень збереженості, тож подібні тексти досить прості для ознайомлення.

Іван Патриляк нагадав учасникам майстер-класу, що для роботи з архівами радянських спецслужб варто пам’ятати про побутування езопівської мови в таких документах, а також слід уміти дешифрувати численні скорочення термінів, що були притаманними тогочасному суспільному життю. Упродовж події присутні мали нагоду ознайомитися із хронологією архівних матеріалів радянських спецслужб, що охоплює період від другої половини 1943-го – аж до 1954-го року; дізналися, що масив таких документів містить інформацію не тільки про події на західноукраїнських теренах, а й описують випадки, що відбулися на територіях сучасних Дніпропетровської, Кіровоградської, Запорізької, Київської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Вінницької й Хмельницької областей, а також стосувалися територій так званого «українського округу», тобто порубіжних із Україною держав (Молдови, Румунії, Польщі й Білорусі).

За словами Івана Патриляка, найвищу історичну цінність такі джерела мають для науковців, котрі досліджують різні аспекти історії українського визвольного руху, а також вивчають історію України; із огляду на багатогранність наявної в таких документах інформації (і статистична, і економічна, і суспільна) – такі документи корисно опрацьовувати фахівцям, які вивчають внутрішні війська органів НКВД, журналістам і всім, хто вивчає історію цього періоду.

На завершення майстер-класу Іван Патриляк побажав усім присутнім наполегливості в опануванні важливих історичних тем, а також наукових і дослідницьких успіхів.

 

Відео – Ельдар Якушин

 

Центр комунікацій

Information and Computer Centre of University

© All rights reserved 1995-2024