Новини

 

З Днем Соборності України!

22.01.2024

Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42.

 

Акт Злуки, проголошений 105 років тому – 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, став епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одній державі. Це стало основоположною віхою українського державотворення, увінчало соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття.

Соборність означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, – духовну консолідацію всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Нарешті, соборність невіддільна від суверенітету й реальної незалежності народу –  фундаменту побудови демократичної держави, є запорукою виживання й існування нації.

Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. 

Гасло, запропоноване Українським інститутом національної пам’яті до відзначення Дня Соборності у 2024 році: «Наша єдність – наша зброя».

У своєму вітальному зверненні ректор КНУ Володимир Бугров наголосив: «Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. У цій боротьбі наша єдність – нагальна потреба для перемоги над російськими окупантами.

Об'єднавшись, ми разом працюємо, боремося з окупантами, творимо знакове й важливе, адже ціль у нас спільна: незалежна, демократична і соборна Україна.

Єднаймося! Соборності нам, Перемоги й України!»

Детальніше про День Соборності та його значення у державотворенні розповідає Олена Чернишевич, доцентка кафедри новітньої історії України історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Візуалізація за мотивами пам'ятної монети «В єдності – сила»

Художники: Малюта Аліна, Топкін Сергій, Іваненко Святослав.

Скульптор: Лук'янов Юрій.

 Центр комунікацій

Information and Computer Centre of University

© All rights reserved 1995-2025