У 2024 році держава запровадила пілотний проєкт – грантову підтримку для тих, хто за результатами НМТ не проходить на бюджетні місця на бакалаврат. Це нова для України система, і за підсумками пілотного проєкту будуть ухвалювати рішення щодо подальших змін у системі фінансування вищої освіти.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка одним з перших закладів вищої освіти уклав договір про участь в експериментальному проєкті щодо державних грантів на здобуття вищої освіти.
Державний грант — це можливість для вступників, які здобуватимуть першу вищу освіту за контрактом отримати від 15 тисяч грн і більше на рік для покриття частини вартості навчання.
Варто зазначити, що цьогоріч вступ на бюджетну форму залишається без змін: якщо студент вступає на місце державного замовлення, воно повністю фінансується державою.
Отримати грант може вступник, який:
- вступає на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
- вступає на денну або дуальну форму навчання на контракт;
- має результати НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів (грант першого рівня) або не менше ніж 170 балів (грант другого рівня).
Загалом сума гранту визначається індивідуально для кожного — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнту спеціальності.
- Для вступників із результатом НМТ від 150 балів з будь-яких 2-х предметів є можливість отримати грант у розмірі 15 тис. грн.
- Грант 2-го рівня передбачає, що вступники з результатом НМТ від 170 балів з будь-яких 2-х предметів претендуватимуть на грант у розмірі 25 тис. грн.
Важливо — розмір гранту може бути більшим (тобто, помножений на відповідний коефіцієнт), що залежатиме від обраної спеціальності.
Зазначимо, що для деяких спеціальностей не передбачено гранту першого рівня, лише другого (отже, для вступників, у яких не менше ніж 170 балів із мінімум двох предметів).
Детальніше про розподіл коефіцієнтів, відповідно до спеціальності / галузі — у інфографіці.
Алгоритм отримання грантів:
- Щоб подати заявку на отримання державного гранту, вступники мають визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати відповідну освітню програму через свій електронний кабінет вступника. Рекомендуємо ознайомитися з вартістю контракту для обраної програми, щоб зрозуміти, яка частина цієї вартості може бути покрита грантом. Якщо вступник/-ця відповідає умовам для отримання гранту, тоді отримає відповідне повідомлення у своєму електронному кабінеті.
- Після успішного зарахування на бажану програму, студент/-ка має подати заяву на грант через свій електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації (ЄДЕБО) в період з 5 вересня до 31 жовтня 2024 року. Після опрацювання заяви, студента/-ку буде поінформовано про призначення гранту на перший рік навчання із зазначенням відповідної суми. Грант надається на весь термін навчання, проте виплати проводитимуть двічі на рік.
- Після схвалення грантової заявки потрібно буде через мобільний застосунок «Дія» пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію; обрати в мобільному застосунку «Дія» послугу з отримання гранту. Далі необхідно відкрити в одному з банків України рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування гранту.
- Якщо вступник/-ця є неповнолітнім/-ньою, то запит на отримання державного гранту подає один із батьків або законних представників. Кошти, отримані у формі гранту, можуть бути використані лише для оплати навчання в ЗВО, з яким підписано відповідний контракт.
Детальніше про особливості отримання грантів можна переглянути на інфографіці, або ж за посиланням: https://vstup.edbo.gov.ua/grants/
За інформацією Міністерства освіти і науки України
Центр комунікацій