Новини

 

«Нашого голосу нікому не заглушити»: КНУ написав Радіодиктант

25.10.2024

 

Шевченків університет написав ювілейний XXV Радіодиктант національної єдності до Дня української писемності та мови. Цього року 25 жовтня в ефірі лунала «Магія голосу», створена письменницею Оксаною Забужко й озвучена поетом Павлом Вишебабою. За традицією, основною університетською локацією була авдиторія імені Михайла Максимовича у Червоному корпусі КНУ імені Тараса Шевченка.

 

Один із багатьох неймовірних сюжетів у нашій новітній історії – про те, як нехитре написання диктанту перетворилося на улюблене свято українців, сповнене глибоких сенсів, підхоплене й поширене самим народом до небачених масштабів. Участь у цьому флешмобі краще за всі гучні слова говорить про любов до рідної мови. Вислів «мова єднає» стає видимим і очевидним. Магія голосу й тексту синхронізує час, думки та серця.

І навіть коли цьогорічний прямий ефір обірвався сигналом повітряної тривоги, після відбою шевченківці й гості Університету одностайно повернулися до авдиторії, щоб завершити диктант у записі. 

Упродовж години до початку Радіодиктанту національної єдності в КНУ тривав Марафон за участі високошановних гостей, щирих друзів КНУ, університетських учених-лінгвістів.

«Ми використовуємо мову для означення нашого українського світу, адже, як відомо, «мова є домівкою буття». Можливості мати сьогодні власну домівку ми завдячуємо тим, хто дає відсіч загарбникам зі зброєю в руках. Засвідчити любов і шану до рідної мови є важливою місією Університету й нашим внеском у спільну боротьбу», – сказав ректор КНУ Володимир Бугров, вітаючи присутніх.

Захист української мови – це теж лінія оборони, підкреслив у своєму виступі Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, який долучився до університетського Марафону. Мовний омбудсмен закликав до контролю за дотриманням мовного закону в усіх сферах суспільного життя.

Про повагу до того, як Україна зберігає свою мову та культуру, говорив Надзвичайний і Повноважний Посол Індонезії в Україні Аріф Мухаммед Басалама. «Мені приємно, що Індонезія та Україна працюють над багатьма спільними гуманітарно-культурними проєктами. Нехай сьогоднішній день надихає на подальше прокладання мостів між нашими народами», – побажав пан Посол.

Головною тезою відеопрезентації «Моя мова – моя самоідентифікація» від доцентки кафедри стилістики та мовної комунікації ННІ філології Оксани Луценко було те, що мову творять не філологи, а носії: «Якщо нація не говорить власною мовою – мова помирає».

Завідувачка кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості ННІФ Оксана Сліпушко та студент Інституту філології Антін Іщук ознайомили присутніх із творчим надбанням авторів цьогорічного Радіодиктанту – письменниці, публіцистки та літературознавиці Оксани Забужко і письменника, музиканта, нині військового Павла Вишебаби. Текст диктанту присвячений 100-річчю Українського радіо, яке показало виняткову незламність і підтримку духу всіх українців у час війни.

Через відеозв’язок до Марафону КНУ та Радіодиктанту долучилися студенти й викладачі закордонних університетів, де студіюється українська мова: Загребського університету (Республіка Хорватія), Единбурзького університету (Велика Британія), Української суботньої школи «Нове джерело» (Іспанія), Софійського університету імені Св. Климента Охридського (Болгарія), Вроцлавського університету (Польща), Університету імені Адама Міцкевича у Познані (Польща), Української ініціативи Південної Моравії (Чехія). 

Разом із університетською спільнотою Радіодиктант писали: менеджерка регіонального офісу для Східної Європи Європейського інвестиційного банку Оксана Крамар; представники Посольства США – Артур Еванс, спеціаліст зі зв’язків із громадськістю, та Катерина Сєдова, помічниця інформаційного директора; Олександр Яцунь, голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України; Інна Михальченко, завідувачка відділу інформаційного забезпечення та комунікації ЦК Профспілки працівників освіти і науки України; Михайло Сидоржевський, голова Національної спілки письменників України; спортсмени із Української федерації карате; представники учнівського самоврядування Дарницького району міста Києва; старшокласники Українського гуманітарного ліцею.

Шевченків університет цінує такий прояв єднання навколо спільних цінностей.

«Радіодиктант має на меті об’єднати українців навколо мови. Він ще й символізує стійкість кожного, хто сьогодні пише в класах і авдиторіях, в укриттях і на фронті, у потязі, в евакуації і навіть на окупованих територіях, – сказала модераторка Марафону, співробітниця Центру комунікацій КНУ Зоряна Грицина.Ми проводимо Марафон уже вп’яте. І це теж є символом нашого університетського єднання та стійкості». 

Після написання Радіодиктанту асистент кафедри української мови і прикладної лінгвістики Олександр Богомолець-Бараш проаналізував текст «Магія голосу» з лінгвістичного та редакторського погляду. 

Коли 28 жовтня текст диктанту буде офіційно оприлюднено, кожен зможе перевірити свій результат. І отримати в подарунок рідкісні видання книг українською мовою, які ректор КНУ Володимир Бугров пообіцяв особисто вручити найуважнішим і найграмотнішим учасникам Радіодиктанту!

 

Відео: Ельдар Якушин

Центр комунікацій

Information and Computer Centre of University

© All rights reserved 1995-2024