Новини

 

Війна в сучасній українській гуманітаристиці: наукова дискусія в ННІФ

26.12.2024

У Навчально-науковому інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбувся перший науковий семінар «Війна. Пам’ять. Ідентичність». До заходу долучилися аспіранти, молоді вчені та науковці КНУ, Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України.

 

Формат семінару передбачав обговорення актуальних для сучасної української гуманітаристики тем: як формується пам’ять про російсько-українську війну; як війна відтворюється у графічному наративі, художньому слові, музейній експозиції; як змінюються наші уявлення про ідентичність.

У дискусіях взяли участь 80 учасників, загалом під час семінару прозвучало 6 доповідей. 

Так, ключові тези виступу д.філол.н., професорки Університету Грінченка Олени Бондаревої стосувалися стану сучасної української драматургії, яка нині переживає етап трансформації: оновлення тематики, пошук художніх прийомів, які дали б можливість відтворити досвід українців у російсько-українській війні. Доповідачка акцентувала на тому, як українська драматургія про війну представлена у міжнародному культурному просторі. Зокрема, письменник, перекладач і театральний критик Джон Фрідман від початку повномасштабного російського вторгнення організував 70 читань п’єс українських драматургів у 15 країнах 12 мовами. Такі проєкти допомагають долати пропагандистські впливи ворога й стереотипи, успадковані від радянських часів.

Завідувач відділу історії незалежної України НМІУ Антон Богдалов ознайомив із новими виставками, створеними в музеї: «Навала. Київський постріл», «Азовсталь: Нові сенси», «Концтабір Ягідне». Доповідь фахівця була присвячена формуванню музейної колекції, збереженню пам’яті про російсько-українську війну, фіксації спогадів українців і презентації експозицій за межами України.

Однією з провідних в українській літературі й дослідженнях філологів упродовж найближчих років стане тема «Біженство як художня рефлексія в сучасному українському літературному процесі». Таку думку висловила к.філол.н., доцентка ННІФ Тетяна Белімова. А д.філол.н., професорка Інституту філології Олена Романенко присвятила доповідь питанням художньої візуалізації травматичного досвіду російсько-української війни в українській літературі.

Про візуальні метафори і втілені сенси в українських документальних коміксах, а також про презентацію цих унікальних видань у Європі розповіла лекторка кафедри славістики Інсбруцького університету (Австрія), д.філол.н. Світлана Підопригора.

«Творчі та літературні проєкти діють ефективніше від політиків», – сказав доктор габілітований, професор Гданського університету (Польща) Артур Брацкі, представляючи збірку віршів, які польські поети написали про війну в Україні.

Учасники семінару активно обговорювали кожну доповідь, дискутували з лекторами щодо перспективних тем наукових досліджень у філологічній науці, ділилися своїми враженнями й думками.

Науковий семінар «Війна. Пам’ять. Ідентичність» став прикладом фахової дискусії високого рівня.

 

За інформацією Відділу зв’язків із громадськістю імені Володимира Мукана ННІФ

Центр комунікацій

Information and Computer Centre of University

© All rights reserved 1995-2025