УКРАЇНЦІ УДМУРТІЇ ЗУСТРІЧАЮТЬ 200-ЛІТТЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

25 лютого 2014 року в Іжевську, на вулиці Шевченка, відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки до 200-ліття від дня народження Великого Кобзаря. Дата 25 лютого обрана не випадково – це день народження поета і художника за старим стилем (за новим – 9 березня). Ініціатива зі встановлення дошки на вулиці, яка ще від 1937 року носить ім'я видатного письменника, належить Товариству української культури Удмуртії «Громада». Збір коштів на виготовлення пам’ятної дошки було розпочато за кілька місяців, в акції взяло участь понад 50 осіб, серед них були не тільки місцеві українці, але й представники самих різних національностей, які поважають постать Тараса Шевченко, люблять його творчість. Жертвували за принципом «хто скільки зможе». Вулиця Шевченка розташована в віддаленій частині міста, у приватному секторі, тут лише нещодавно з'явився будинок нового невеличкого бізнесового центру, власники якого погодилися на громадську ініціативу.

На урочистому зібранні були присутніми активісти «Громади», представники Управління культури Адміністрації м. Іжевська, депутати міської та районної рад, мешканці вулиці Шевченка, учителя та учні розташованого неподалік хореографічного ліцею № 95. Відкрив урочисте зібрання голова Товариства української культури Удмуртії «Громада» Степан Хаба. Особисто привітав усіх гостей Голова Адміністрації Ленінського району Іжевська Олександр Ожмєгов. Згодом пролунали короткі виступи про значення постаті Шевченка для світової культури, школярі та активісти «Громади» прочитали низку найбільш відомих поетичних творів, зокрема «Заповіт», хор «Громади» виконав «Реве та стогне Дніпр широкий…» – неофіційний гімн українців діаспори, Кобзареві було покладено квіти. Учасники зібрання напередодні одержали привітання з великою подією від друзів з українського товариства м. Нижньокамськ (Татарстан), а також від колег з Національної академії педагогічних наук України (Київ).

Символічно, що у 2014 році 200-ліття Т. Шевченка співпадає із Роком культури, оголошеним у Російській Федерації. Учасники зібрання висловили впевненість, що появлення нової крапки на культурній мапі Іжевську сприятиме зміцненню дружби та взаємоповаги народів Удмуртії. Товариство української культури «Громада» висловлює щиру вдячність за підтримку цього проекту Адміністрації м. Іжевськ, міській Комісії зі сприяння охороні пам’ятників історії та культури, власнику будівлі О. Воробйову, керівництву ліцею № 95, усім добродіям та небайдужим людям!

Встановлення меморіальної дошки відкрило «Шевченківський березень»-2014 в Удмуртії. Серед головних заходів «Громади» – проведення Другого Республіканського конкурсу читців творів Шевченка для дітей та юнацтва, виставки репродукцій картин та офортів, презентації шевченкознавчої літератури, відкриті уроки в школах і бібліотеках, святкові концерти, видання пам’ятного буклету, подальше обладнання майданчику перед будівлею із меморіальною дошкою.

Д. Чернієнко

Інформаційно-обчислювальний центр університету

© Всі права захищені 1995-2023